15/11/20

Miela – kiinnostavimmat kotimaiset pikkubrändit saman katon alla

2 137

KAUPALLINEN YHTEISTYÖ: MIELA DESIGNROOM

Olen ihan blogin alkuvuosilta asti ollut aina kiinnostunut suomalaisesta muodista. Vaatetusala on haastavaa bisnestä ja on ennen kaikkea kiva tukea kotimaista, mutta ylipäänsäkin on mielenkiintoista seurata, millaisia kiinnostavia nousevia merkkejä ja suunnittelijoita täältä koto-Suomesta tulee. Kirsikkana kakun päällä on tietenkin vielä se, että pienet merkkien vaatteet ovat yleensä myös paitsi massamuotiin nähden huomattavasti uniikimpia löytöjä myös eettisesti valmistettu. Suurin osa nousevista suunnittelijoista ja pienistä brändeistä tekee vaatteensa joko täällä Suomessa tai valmistuttaa ne lähituotantona ja vastuullisesti joko Baltian maissa tai muissa EU-maissa.

Suomi on pullollaan kiinnostavia pienempiä brändejä, mutta olen huomannut, että niitä on toisinaan vaikea löytää. Jopa minä törmään jatkuvasti suunnittelijoihin ja merkkeihin, joista en ole kuullut koskaan ennen, vaikka olen vieläpä siinä asemassa, että sähköpostiini tupsahtelee säännöllisesti kaikenlaisia tiedotteita ja infoa kuin tarjottimella. Moni suomalaismerkeistä myy tuotteitaan lähinnä omissa verkkokaupoissaan, joihin on vaikea löytää, jos ei ole koskaan kuullutkaan koko merkistä. Veikkaan, että todella moni suomalainen tukisi mielellään kotimaista yrittäjyyttä, jos vain tietäisi, mistä etsiä ja löytää näitä tuntemattomampia tulokkaita.

Juuri tästä ideasta syntyi tamperelainen Miela Designroom: halusta tukea suomalaista ja vastuullisesti valmistettua muotia. Nuorten naisyrittäjien yhdessä perustama ja pieniä suomalaisia brändejä yhteen kokoava Miela aloitti toimintansa opintoihin liittyvänä projektina pop up -kaupan muodossa ja eri nimellä, mutta yleisön suosio oli niin valtava ja asiakaspalautteissa toivottiin liikkeen jatkavan, että pop upin pohjalta syntyi pysyvä Miela-putiikki.

Tällaisia liikkeitä ja hajallaan toimivien pinenten yritysten yhteistyötä tarvitaan: yhdessä tekeminen auttaa kaikkia menestymään. Ja nimenomaan yhteistyön voimaan uskoo myös Mielan kolmesta nuoresta naisesta koostuva taustatiimi. Liike syntyi modernin liiketoimintamallin pohjalle: Miela vuokraa putiikistaan myyntipaikkoja suomalaisille muoti- ja designbrändeille sekä hoitaa niiden puolesta myynnin ja markkinoinnin myymälässä sekä verkkokaupassa. On ollut hienoa huomata, kuinka Tampereen parhaille liikepaikoille kiilanneesta Mielasta on muutamassa vuodessa kasvanut rakastettu putiikki, joka kerää saman katon ja verkkokaupan alle Suomen kiinnostavimpia nousevia merkkejä muodin saralla ja auttaa niitä menestymään. Minulla itselläni on Mielaan aivan erityinen suhde myös siksi, että yksi sen perustajista sattuu olemaan veljeni puoliso.

Mielan koko konseptin dna:ssa on alusta alkaen ollut suomalaisuus sekä pyrkimys vastuullisuuteen ja läpinäkyvyyteen. Ehtona kaikille mukana oleville brändeille on, että tuotteiden tulee olla Suomessa suunniteltuja sekä Suomessa tai muualla EU:ssa valmistettuja. Miela haluaa panostaa paitsi laatuun, myös siihen, että asiakkaat saisivat ostamistaan tuotteista mahdollisimman pitkäikäistä iloa ja siksi kivijalkaputiikissa asioivat saavat aina myös neuvoja hankkimiensa tuotteiden huoltoon. On myös pakko kehaista Mielan monipuolista ja innostavaa valikoimaa, joka on mielestäni kuratoitu todella onnistuneesti: olen itse varmaan jokaisella visiitilläni löytänyt vähintään muutaman itselleni entuudestaan tuntemattoman, todella mielenkiintoisen merkin. Lisäksi 2 kuukauden välein päivittyvä brändivalikoima pitää huolen siitä, että mukaan tupsahtelee jatkuvasti uusia nimiä ja tuotteita.

Mielan valikoimaan kuuluu kiinnostavien pienempien vaatemerkkien lisäksi myös asusteita ja koruja sekä kosmetiikkaa, välineitä vaatehuoltoon, paperituotteita sekä sisustustuotteita. Olen itse erityisen ihastunut Mielan koruvalikoimaan ja olen nyt muutamana vuonna tehnyt kesäreissun Tampereelle ja on jo muodostunut jonkinlaiseksi perinteeksi, että ostan matkaltani tuliaiseksi itselleni jotkut ihanat korvakorut Mielasta. ”Ongelmaksi” on muodostunut lähinnä se, että tarjonta on niin ihana ja vaihtoehtoja on niin paljon, että viime kesänäkin mukaan tarttuivat korvikset peräti kolmelta kiinnostavalta korumerkiltä, jotka muuten kaikki olivat minulle ihan uusia nimiä. Suosittelen todella lämpimästi tutustumaan etenkin Mielan laajaan koruvalikoimaan, joka on kattavasti esillä myös verkkokaupassa. Jos jotakuta läheistään haluaa muistaa jouluna tai merkkipäivänä, koru on aika kiva lahjaidea myös.

Vaatepuolella valikoimassa on kenties monelle tuntemattomien nimien lisäksi tuttujakin merkkejä kuten Ivana Helsinki, Aarre, Kaiko Clothing, Jatuli, Nouki ja Lumoan. Suosittelen kurkkaamaan Mielan verkkokaupasta koko laajan valikoiman – sieltä tosiaan saattaa löytää itselle entuudestaan ihan tuntemattomia brändejä ja aarteita. Uskallan väittää, että niin jopa todennäköisesti käy!

Näissä kuvissa näkyvän asun ihana vihreä leopardihame ja -paita ovat Sanna Hopiavuoren, joka muuten myös tekee vaatteensa täällä Suomessa. Kaunis kokonaisuus toimii joko mekkomaisesti yhdessä puettuna tai erikseen. Asuun matchaavat korvakorut puolestaan ovat Fau-merkin. Yhdistin kokonaisuuteen vielä omasta kaapista villapoolon sekä hauskat tiikerinilkkurit, joita rakastan mutta joita on tullut käytettyä ihan liian vähän. Tähän eläinkuosityyliin ne sopivat hauskasti!

Yleisön pyynnöstä reilu vuosi sitten Mielan kivijalkamyymälään ilmestyi myös second hand -osasto Miela Preloved. Asiakkaat voivat tuoda osastolle myyntiin käytettyjä ja rakastettuja hyväkuntoisia ja -laatuisia vaatteita, kenkiä ja asusteita. Jos laadukkaat second hand -vaatteet kiinnostavat, kannattaa ehdottomasti käydä tsekkaamassa paikan päällä! Jos puolestaan olisit kiinnostunut kenties myymään omia aarteitasi, kurkkaa Mielan nettisivuilta lisätietoa.

Suosittelen ehdottomasti käymään tuolla putiikissa Tampereen keskustassa (Hämeenkatu 20, siinä melkein Tampereen Sokosta vastapäätä), jos vain satut oikealle suunnalle. Mutta jos et pääse fyysisesti paikalle, Mielalla on myös verkkokauppa ja putiikki haluaa tarjota Pupulandian seuraajille ekstraetuna ilmaiset toimituskulut marraskuun loppuun asti koodilla JENNI.

Normaalioloissa putiikissa järjestetään myös kaikenlaisia kiinnostavia tapahtumia, työpajoja ja elämysjuttuja, joten vaikka nyt korona-aikaan on hiljaisempaa, kannattaa pysyä kuulolla ja seurata Mielaa vaikkapa Facebookissa tai Instagramissa, niin saa tiedon näistä etunenässä. Vinkiksi, että somekanavia seuraamalla pääsee myös heti bongaamaan verkkokaupan ja kivijalan uudet brändit ja tuotteet. Psst, myös Miela Prelovedilla on oma IG-tili, jos haluat ensimmäisten joukossa bongailla kiinnostavimpia second hand -aarteita.

Jos mielii ostoksille kivijalkamyymälään, mutta koronaturvallisuus mietityttää, Mielasta voi myös varata maksutta itselleen ja ystävilleen VIP-illan, jolloin pääsee ostoksille ihan vain omalla porukalla aukioloajan päätyttyä klo 18 jälkeen. Illan aikana ostetuille tuotteille saa alennusta -10% ja tarjolla on pientä purtavaa – ja tämä ei siis maksa mitään ekstraa. Aika kiva konsepti!

Miela halusi myös ilahduttaa teitä pienellä kisalla, joka löytyy Instagramin puolelta. Saan nimittäin antaa yhdelle onnelliselle tällaiset samanlaiset Faun Lysti-korvikset, jotka näkyvät minun korvissani näissä kuvissa. Vihreän värin rakastajana valitsin itse itselleni asuun sopivan värin, mutta Lysti-korviksissa on tarjolla lukuisia eri värejä. Käy kurkkaamassa Mielan nettisivuilta värivaihtoehdot, valitse suosikkisi ja osallistu kisaan Instagramissa!

Onko Miela jollekulle teistä entuudestaan tuttu putiikki? Ja miltä valikoima vaikuttaa? Entäs mitä piditte tästä minun syys-lookistani?

Photos: Pupulandia

Tags: , , ,

Categorised in: Muoti

2 kommenttia

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Related posts