5 suosikkia: täsmätuotteet tyypilliselle suomalaishiukselle (+ kilpailu)
178 114KAUPALLINEN YHTEISTYÖ: FOUR REASONS

Ai että, kun olisikin unelmien tukka! Minulla on elämässä ollut onnea todella monessa asiassa, mutta hiusgeenien suhteen meikäläistä on siunattu sellaisella tyypillisellä hennolla, liukkaalla ja helposti takkuuntuvalla hiustyypillä, joka ei ihan mene tuohon unelmahiusten määritelmään. Olen muutaman kerran blogiurani varrella maininnut, että ilman sopivia muotoilutuotteita hiukseni olisivat sellainen päätä myöten valuva luiru, joka rasvoittuu noin päivässä. Mutta onneksi on olemassa niitä hoito- ja muotoilutuotteita kaikkea tätä helpottamaan!
Tiedän, etten ole yksin tukkapulmineni, joten ajattelin jakaa muutaman kallisarvoisen tuotevinkin muille hiustensa kanssa kamppaileville. Olen nyt tehnyt yhteistyötä kotimaisen kampaamotuotebrändin Four Reasonsin kanssa vajaat pari vuotta ja ehtinyt tänä aikana testailla varsin montaa sarjan tuotetta, joten sieltä joukosta on luonnollisesti löytynyt muutama sellainen lemppari, jotka ovat jääneet säännölliseen arkikäyttöön. Niinpä vinkkaan nyt viidestä suosikkituotteestani, joilla voitte helliä joko omia hiuksianne tai paketoida loistavana viime hetken hyötylahjana pukinkonttiin. Tässä tulee siis 5 omaa suosikkiani, jotka ovat käytössä liki päivittäin tai viikoittain ja tekevät hiuspäivistäni vähän parempia.

Four Reasons ARGAN BEAUTY SERUM
Argan Beauty Serum on ollut alusta asti yksi Four Reasons -suosikeistani. Arganöljyä sisältävä hiusseerumi on vähän kuin hiusöljy mutta kevyempi ja kiitos koostumuksensa, se ei latista hentoakaan hiusta. Tuote hoitaa, vahvistaa ja kosteuttaa hiuksia sekä antaa niille kiiltoa ja pehmeyttä. Se on myös loistava apu takkutukan silottamiseen pesun jälkeen! Omat hiukseni takkuuntuvat helposti pestessä, mutta kun levitän tätä vähän latvoihin, niin takut siliävät helposti. Seerumia voi käyttää myös kuiviin hiuksiin: pieni tippa seerumia silottaa kauniisti pörröisiä latvoja. Plussaa annan tälle tuotteelle myös ekstra-ihanasta (miedosta) tuoksusta!

Four Reasons VOLUME MOUSSE
Toinen alusta asti suosikkituotteeksi kiilannut puteli on aika perinteinen muotovaahto Volume Mousse. Tällaisella hiustyypillä on olennaista tuutata hiuksiin jotakin muotoilutuotetta jo niiden ollessa märät ja muotovaahto on sellainen perinteikäs ja toimiva tuote tähän tarkoitukseen ja yhä edelleen oma suosikkini. Osa muotovaahdoista on aika tymäkkää tavaraa, mutta Volume Moussen kevyt koostumus sopii hyvin myös tällaiselle hennolle hiustyypille. Se antaa hiuksiin runsautta, kuohkeutta sekä joustavaa tukea ja pitoa. Hiukset jäävät kauniin ilmaviksi, kun ne kuivattaa pää alaspäin föönaten, mutta muotovaahto antaa myös loistavan pohjan esimerkiksi tälle lainekampaukselle. Jos siis mietit vielä täydellisen helppoa kampausideaa pikkujouluihin, joulunpyhille tai uuden vuoden rientoihin, niin kurkkaa linkin takaa helpot ja nopeat ohjeet. Tätä muotovaahtoa saa muuten myös pienessä matkakoossa, mikä on näppärä napata mukaan reissuille, joille mukaan voi ottaa vain käsimatkatavarat tai muuten haluaa matkustaa kevyesti.

Four Reasons CRISTAL STYLING MIST
Käytän vähän vaihdellen muotovaahtoa ja Cristal Styling Mist -suihketta märkiin hiuksiin antamaan tukea, volyymia ja ilmavuutta – ja joskus käytän näitä molempia yhdessä. Suihke toimii vähän samaan tapaan kuin suolasuihke, mutta jättää hiukset vähän pehmeämmiksi ja kiiltävämmiksi. Tuote toimii loistavasti minkä tahansa hiustyylin ja kampauksen pohjaksi esimerkiksi lämpörullien tai muotoilurautojen kanssa ja antaa pitkäkestoisen kampaustuloksen. Toisaalta sen avulla voi loihtia myös kauniin föönikampauksen ilman sen kummempaa kikkailua. Cristal Styling Mistiä siis suihkutellaan märkiin hiuksiin ja sitten föönataan – pää alaspäin kuivaamalla saa parhaan kuohkeuden.

Four Reasons Professional WORKING SPRAY
Olen itse hiusten muotoilussa aika perinteisten tuotteiden ystävä ja tykkään aina viimeistellä hiustyylini hiuslakalla. Olen kokeillut useampaa Four Reasonsin hiuskiinnettä, mutta ammattilaislinjaan kuuluva Working Spray on noussut omaksi lempparikseni. Hienojakoinen ja nopeasti kuivuva koostumus antaa hiuksille ryhtiä ja tuntuu luonnolliselta eikä jätä hiusten pintaa kovan tai koppuraisen tuntuiseksi ja harjautuu hiuksista helposti pois tarvittaessa. Viimeistelen tällä tuotteella hiustyylini joka päivä, mutta joustavalla pidolla varustettu tuote sopii hyvin myös rentojen kampausten viimeistelyyn, kun hiusten haluaa edelleen liikkuvan ja näyttävän luonnollisilta.

Four Reasons Professional NO YELLOW SHAMPOO
Vaaleahiuksiset tietävät, kuinka vesijohtovesi kellastuttaa hiuksia, mutta onneksi pulmaan on ratkaisu: No Yellow Shampoo. Tämä hiuksia hellivä tuote sopii siis erityisen hyvin vaalennetuille ja raidoitetuille sekä harmaille ja luonnostaan vaaleille hiuksille. Ensikertalaisen ei kannata säikähtää shampoon hurjaa väriä, sillä violetit sävypigmentit auttavat neutralisoimaan hiuksista kellertäviä vivahteita. Violettia shampoota ei kannata käyttää joka pesussa, mutta kerran viikossa tai muutaman kerran kuussa se raikastaa kummasti vaaleiden hiusten ilmettä ja sävyä. Kun olen pessyt hiukseni tällä shampoolla, minulta usein kysytään, olenko käynyt kampaajalla. Se kertoo paljon siitä, mikä vaikutus sillä on hiusten sävyyn!
Tässä yhteydessä on kyllä huikattava myös Four Reasonsin uudesta Nature -sarjasta, jonka kaikki shampoot, hoitoaineet ja muotoilutuotteet ovat vegaanista luonnonkosmetiikkaa. Tykkään kovasti myös niistä!

Four Reasonsin tuotteet ovat siis suomalaisia ja suurin osa niistä myös valmistetaan täällä Suomessa. Hintahaarukka näissä tuotteissa on ammattilaissarjaksi varsin edullinen: kaikkien jutussa mainittujen tuotteiden hinnat liikkuvat 10-20 euron haarukassa. Tuotteita voi ostaa Four Reasons -kampaamoista sekä hyvin varusteltujen tavaratalojen kampaamotuoteosastoilta.
KILPAILU
Mutta näin joulun kunniaksi Four Reasonsilta haluttiin ilahduttaa Pupulandian lukijoita ja saan siis jakaa yhdelle onnekkaalle muhkean tuotepakkauksen, joka sisältää nämä kaikki suosikkituotteeni! :) Osallistu kisaan jakamalla oma hiuspulmasi, mihin kaipaisit ratkaisua! Voit myös kertoa, jos erityisesti kaipaat blogijuttua jostakin tietystä hiuksiin liittyvästä teemasta. Jätä kommenttisi 17.12.2019 mennessä ja muista jättää kommenttisi yhteydessä toimiva sähköpostiosoite.

Photos: Jenni Rotonen & Meri Milash
Tags: Hiukset, kauneus, yhteistyö
Categorised in: Kauneus