Väri-inspiraatio vapuksi: liila
5 110
Hyvää vappua kaikki! Sanon tämän varmaan joka vuosi, mutta en ole mikään vappuihminen ja tänäänkin ajattelin tyynesti skipata kaikki vappuhulinat kokonaan ja touhuta tänään ihan muita juttuja. Vappu on siinä mielessä kiva juhla, että se tuo suomalaisissakin esiin sellaista iloista karnevaalitunnelmaa, mutta muut juhlikoot minunkin puolestani. Ajattelin silti, että tuodaan vapputunnelmaa blogin puolelle hiukan tällaisen pienen väripläjäyksen voimin – nimittäin tänään on väri-inspiraationa vuorossa liila.
Inhosin joskus muinoin liilaa oikein syvästi ja suustani on kuultu jopa sellaisia lausuntoja kuin että vaalea liila ei sovi värinä yhtään kenellekään ikinä – paitsi ehkä jollekin upealle tummaihoiselle kaunottarelle. Mutta sittemmin olen pyörtänyt puheeni moneen kertaan, ja onpa sitä liilaa nähty minunkin ylläni kaikista muinaisista julistuksista huolimatta, kuten esimerkiksi tuossa yllä näkyy. Vaaleaa violettia on vaatekaapissani varsin vähän (olipas hauska v-lause), mutta onnistuinpa siitä huolimatta kaivelemaan arkistoistani kokonaisen postauksen verran liilaa väri-inspiraatiota. Onko teillä muilla ollut jotakin inhokkivärejä, joiden suhteen olette aikojen saatossa muuttaneet mielenne?
Jos haluat kurkata myös aiemmin tekemäni väri-inspiraatiopostaukset, niin ne löytyvät näiden linkkien takaa: sininen, minttu, oranssi, keltainen, punainen, vihreä ja vaaleanpunainen vol. 1 ja vol. 2.



















Tags: höpötyksiä, Inspiraatioita, kauneus, koti, kukat, kynnet, muoti
Categorised in: Elämä, Kauneus, Koti, Matkat, Muoti