Hellettä, pitkospuita ja suomalaista designia
5 75
*Housuasu on saatu blogin kautta.
Muistatteko, kun esittelin jokin aika sitten upean suomalaisen Nokonen-merkin, jonka sunnittelija Aino Kovalainen valmistaa kauniita käsinmaalattuja vaatteita nokkosesta ja hampusta. Tällaiset ekologiset materiaalit herättävät ensimmäisenä mielikuvana monessa edelleen ajatuksia muodottomista ja värittömistä säkeistä, jollaisiin pukeutuvat vain vannoutuneet hipit. Totuus on kuitenkin ihan toinen.
Hamppu ja nokkonen ovat pellavan kaltaisia, kestäviä, miellyttäviä ja hengittäviä materiaaleja, joista saa valmistettua niin paksuja ja jämäköitä kankaita kuin ohuita raakasilkkimäisen keveitäkin materiaaleja. Suosittelen myös tuon aiemmin tekemäni jutun Nokosesta ja Ainosta, sillä merkki on aika ainutlaatuinen!

Aino Kovalainen ompelee siis itse vaatteet mittatilauksena studiollaan Helsingissä. Lisäksi hän myös suunnittelee vaatteiden printtikuosit ja maalaa ne käsin kankaille – tämä mahdollistaa myös yksilöllisten malli-, väri- ja kuositoiveiden toteuttamisen. Nokosella ei myöskään ole varastoa, vaan jokainen vaate tehdään mittatilauksena asiakkaalle. Ja kaiken tämän huomioiden, vaatteiden hinnat eivät todellakaan päätä huimaa.
Ihastuin itse Nokosen raikkaaseen tyyliin, kun bongasin merkin vaatteita Ivalo-verkkokaupasta ja sain idean tehdä jutun tästä kiinnostavasta suomalaismerkistä. Etenkin Nokkonen on edelleen vaatteiden materiaalina monelle ihan uusi juttu. Aino Kovalainen pyrkii valmistamaan Nokosen vaatteet aina mahdollisimman ekologisista materiaaleista ja nokkoskankaan lisäksi Nokosen vaatteissa käytetään hamppua, pellavaa ja raakasilkkiä.

Oma housuasuni on kustomoitu hieman perusmallistossa olevasta, sillä halusin housut erilaisella kiinnityksellä sekä toisella kuosilla. Kietaisumallin sijaan omissa pöksyissäni on ihan tavallinen vetoketju- ja nappikiinnitys ja lisäksi valitsin kuosiksi tuollaisen kauniin vihreän. Asu on valmistettu jämäkästä hamppukankaasta, sillä vastaavantyyppisen paksumman nokkosmateriaalin saannissa on tänä kesänä ollut haasteita. Tunnultaan nuo kaksi materiaalia ovat kuitenkin hyvin samanlaiset.
Housuasun lisäksi teetin itselleni värikkään, ohuesta nokkoskankaasta valmistetun mekon. Unelmankepeän mekon kuosia viilattiin pienten väriyksityiskohtien puolesta hieman minulle mieluisammaksi. Esimerkiksi violetit sävyt jätettiin kuosista pois ja mekon värit ovat nyt sinistä ja oranssia. On jotenkin ihana ajatus, että jokainen Nokosen vaate on juuri näiden yksilöllisten kuosien ja pienten viilausten ansiosta uniikki – ihan ilman muokkauksiakin, sillä käsin maalattuna syntyy luonnollisesti aina hieman erilaista jälkeä.

Nokosen vaatteita myyvät esimerkiksi IVALO ja Weecos, mutta kannattaa pitää mielessä, että verkkokauppojen tarjoamien mallien lisäksi Nokosella toteutetaan mieluusti kuoseja, värejä ja malleja asiakkaiden omien toiveiden mukaan eli on mahdollista kustomoida tismalleen sellainen vaate kuin itse toivoo. :)
Kiva huomio on myös se, että Nokosen vaatteet pyritään aina suunnittelemaan niin, että ne ovat mahdollisimman helposti yhdisteltävissä ja monikäyttöisiä. Esimerkiksi näistä minun vaatteistani housuasua voi käyttää yhdessä tai erikseen ja paidan muotoa voi muunnella sivussa olevien kiristysnyörien avulla. Mekko puolestaan toimii niin sellaisenaan kuin kapeiden housujen kanssa tai korostamalla vyötäröä vyöllä.
*
Suurkiitos vielä kuvista lahjakkaalle Essille, jonka kanssa vietimme helteisen ja hikisen aamupäivän Viikin luonnonpuiston pitkospuilla auringon porottaessa kirkkaalta taivaalta.













Photos: Essi Nisonen
Tags: editorial, Inspiraatioita, muoti, Päivän asut, suomalaiset suunnittelijat, Vastuullinen muoti
Categorised in: Muoti