30 kesäsuosikkia Helsingissä
13 161
Kaupallinen kampanja: Asennemedia & Trokari
Kesä lähestyy kovaa kyytiä ja nyt, kun eletään toukokuuta, ovat ajatukset jo aurinkoisissa piknik-hetkissä, hulmuavissa kesämekoissa, pyöräretkissä, paljaissa varpaissa, ihon vasten lämpiminä hehkuvissa kallioissa, jäätelötötteröissä, puiden lehtiä havisuttavassa tuulessa, vasta leikatun nurmikon tuoksussa, makeissa mansikoissa, mökkireissuissa ja kesäilloissa, joille ei tunnu näkyvän loppua.
Vaikka Suomen kesä saattaakin olla oikukas, niin väitän, että kesän tunnelma on viime kädessä korvien välissä. Piknikkiä voi pitää vaikka olohuoneen lattialla, kesäsateen jälkeiselle tuoksulle ei löydy vertaa, arki-illasta voi tehdä juhlaa paljettimekkoon pukeutumalla ja parhaat hetket ovat enemmän seurasta kuin säästä kiinni. Yksi unohtumattomimmista kesämuistoistani on, kun pakenimme massiivista rankkasadekuuroa läheisen talon rakennustelineiden alle, minne moni muukin oli pelastautunut sateelta suojaan. Kun sade ei ottanut loppuakseen, pistimme porukalla yatzy-pelit käyntiin tuntemattomien ihmisten kanssa, kun yhdellä sattuivat olemaan nopat mukanaan.

Kesäisiin hetkiin kuuluvat usein myös kesäiset juomat ja kesäiltoja istutaan usein terassilla, puistossa tai ravintolassa lasillisen äärellä. Totta puhuen käytän itse nykyään alkoholia todella harvoin ja vähän, mutta joissakin erityisissä hetkissä maistuu minullekin lasillinen tai pari tunnelman kohottajana. Ystäväni kanssa meille on tullut tavaksi puhua viinilasillisista vitsikkäästi kiertoilmauksella ”kesän rakastamisena” erään hänen tuttunsa innoittamana, joka tapaa usein tunnelmoida erityisesti viinilasillisen äärellä onnellisena, kuinka hän rakastaakaan kesää.
Pääsin viime viikolla maistelemaan ensimmäistä kertaa astetta tyylikkäämpää kesäjuomaa. Sinebrychoff nimittäin lanseerasi hiljattain uuden, tyylikkään Trokari-brändin, jonka erityisen kauniilla etiketeillä varustetut pullot kätkevät uumeniinsa tervetullutta vaihtelua perinteisten siiderien ja lonkeroiden rinnalle. Merensinisellä etiketillä varustettu Salaperäinen paroni on ginipohjainen kirkas juoma, jonka maussa maistuvat greippi sekä katajanmarja. Vaalealla etiketillä varustetussa Sulava tanssija -juomassa puolestaan on pohjana vodka ja maussa erottuu erityisesti kurkku. Kaltaiselleni gin tonicin ja kurkku-sourin ystävälle nämä ovat mukavan raikkaita vaihtoehtoja kesäillan juomaksi.

Mutta tosiaan, nyt kun kesä on jo nurkan takana, niin ajattelin koota tähän juttuun muutama omia kesäsuosikkejani kotikaupungistani Helsingistä. Missä on kivointa paistatella kaunista kesäpäivää, tunnelmoida auringonlaskua, piipahtaa lasillisella tai vaikkapa laittaa jalalla koreasti? Itse kuulun siihen koulukuntaan, jonka mielestä kesäpäivän paistatteluun parhaita paikkoja ovat hiekkarantojen ja puistojen sijaan kalliot, joten niitä löytyy listaltani useampikin. Jutussa on siis listattuna minun omia kesäsuosikkejani, mutta kommenttien puolella saa mieluusti täydentää listaa, jos tulee muita omia kesälemppareita mieleen Helsingistä tai muualta.
Muistuttelen vielä, että Valviran ohjeistuksen mukaan alkoholia ei saa kommentoida, mutta kesästä ja kesäsuosikeista jutustelu on kommenttiboksin puolella sallittua ja tervetullutta. :)

Eiranranta
Asuin vuosia sitten Eirassa ja rakastuin tuolloin Eiranrannan kallioihin, jotka ovatkin ylivoimainen suosikkini Helsingin kalliospoteista. Meren äärellä sijaitsevilla kallioilla on tarjolla esteetöntä auringonpaistetta sekä juuri sopivasti tuulenvirettä, ettei tule liian kuuma. Ja tarvittaessa mereen voi pulahtaa vilvoittelemaan suoraan kallioilta tai viereiseltä hiekkarannalta. Erityisesti suosittelen bongailemaan kallioilta kauniita, ikivanhoja merenkävijöiden (?) tekstikaiverruksia, joista vanhin bongaamani on 1800-luvulta.
Why join the navy when you can be a pirate -terassi
Bongasin viime kesänä, että myös Annankadun ja Eerikinkadun kulmassa sijaitseva Why join the navy on saanut oman kesäterassinsa, joka on piilossa kadunkulkijoiden katseilta rakennuksen sisäpihalla. Tässä kesäterassilla on jotenkin ihan erityisen hurmaava oma tunnelmansa, vaikka sisäpihan varjoon ei aurinko edes paista. En oikein tiedä miksi, mutta tällä terassilla tulee melkein tunne kuin olisi jossain ulkomailla.
Skiffer Liuskaluoto
Skiffer on monen pizzanystävän suosikki Helsingissä ja Liuskaluodon pienellä kesäterassilla on ihan omanlaisensa tunnelma. Vaikka Skiffer ei pizzojensa puolesta ylläkään ihan omalle top-listalleni, suosittelen silti piipahtamaan joskus Liuskaluodolla syömässä tai drinkillä jo ihan elämyksen tähden. Ravintolaan pääsee lautalla (meno-paluu 6€) Merisataman laiturilta, joka sijaitsee hieman Café Caruselista Kaivopuistoon päin.

Kino Engelin KesäKino
Leffateatteri Kino Engel esittää kesäisin elokuvia myös ulkoilmanäytöksinä sisäpihalla. Jos siis leffaelämys kesäillassa kiinnostaa, niin kesäkuun lopulla alkavat KesäKinon Engelin ulkoilmanäytökset.
Sinisen huvilan kahvila
Legendaarinen Linnunlaulu ja Sinisen huvilan kahvila Töölönlahdella kuuluvat omiin kestosuosikkeihini. Kahvilasta on ihana näkymä Töölönlahdelle ja klassikkopaikka tarjoilee niin pientä suolaista ja makeaa purtavaa kuin kesäiset jäätelötkin.
Haagan alppiruusupuisto
Ensimmäinen Helsingin kotini sijaitsi Haagassa ja löysin tuolloin 10 vuotta sitten puolivahingossa lenkillä hieman piilossa Huopalahden aseman takana sijaitsevan Haagan alppiruusupuiston, joka puhkeaa maagiseen kukoistukseensa yleensä kesäkuun alkupuolella. Tunnelma puistossa on kuin viidakossa, kun pitkospuita pääsee kulkemaan metrejä korkeiden kukkivien pensaiden keskelle – vahva suositus!

Flow Festival
Flow Festival on luonnollisesti minulle kesän tärkein festivaalitapahtuma tarjontansa ja sijaintinsa ansiosta. Tunnelma ja kaikki paikalle kerääntyvät ystävät ovat kokonaisuudessa vähintään yhtä olennaisessa roolissa kuin itse artistit. Elokuun puolivälin paikkeille ajoittuvaa Flowta ei parane missata ja se onkin kuin sellainen haikea kesän päättymisen rituaali ennen arkeen paluuta kesän jälkeen.
Lapinlahden kalliot
Jos mietit, missä piilee yksi parhaista paikoista auringonlaskun bongailuun, niin Lapinlahden sairaalan takana sijaitsevat kalliot ovat aika oivallinen paikka siihen hommaan. Lapinlahden kalliot toimivat kyllä mainiosti myös päiväsajan hengailuun. Plussaa myös siitä, että täällä ei ehkä usein ole ihan niin valtavasti porukkaa kuin monessa muussa hyvässä kalliopaikassa.
Café Regatta
Café Regatta ei petä koskaan, oli sitten kesä taikka talvi. Täydellinen sijainti meren äärellä ja aina tuoreet korvapuustit toimivat sesongista riippumatta ja arvostan itse myös nuotiomakkaran paistomahdollisuutta, kun omat mahkut grillailuun ovat kerrostaloasujana varsin rajalliset. Ja mikä parasta, kahvila on auki vuoden jokaisena päivänä. Plussaa myös siitä, että pikku-kahvilassa on omat selkeät menunsa myös vegaaneille ja gluteenitonta ruokavaliota noudattaville.

Liberty or Death
Jos hyvät drinkit kiinnostavat, pieni tunnelmallinen Liberty or Death Erottajalla on piipahtamisen arvoinen paikka. Vaihtuvasta cocktail-menusta löytynee jotakin jokaiseen makuun ja henkilökunta hoitaa hommaansa mukava pilke silmäkulmassa.
Hietsun kirpputori
Ei kesää ilman Hietsun legendaarista torikirppistä! Olen ollut Hietsun kirppiksellä itsekin muutaman kerran myymässä ja sitä leppoisaa toritunnelmaa ei voita kyllä mikään. Jos sattuu aurinkoinen päivä, samalla saa kaupan päälle hyvän rusketuksen, mutta kannattaa muistaa suojata iho ja pää hyvin auringolta!
Birgitta
Hernesaaren rannassa sijaitseva Birgitta on niin kiva kesäterassi, että sinne tuli viime kesänä käveltyä monta kertaa täältä Kalliosta asti. Meren äärellä sijaitsevasta kahvilasta saa niin pientä purtavaa kuin hampurilaisiakin isompaan nälkään. Suosittelen erityisesti Birgitan paistettuja uusia perunoita, jotka olen itse haukannut ohimennen iltapalaksi useammallakin iltakävelyllä.

Ääniwalli VUM Open Air
Teknon ystävien ykköskemut kesäaikaan ovat Vallilan teollisuusalueella sijaitsevassa Ääniwallissa sunnuntaisin järjestettävät VUM-ulkoilmakekkerit. Teknobailut alkavat Berliini-tyyliin jo iltapäivällä ja jatkuvat yöhön asti. Paikalla on välillä niin paljon väkeä, että sisään saattaa joutua jonottamaan hyvän tovin. Kesän aikatauluja ei ole vielä julkistettu, mutta tänä kesänä VUM saa myös oman festivaalin.
Helsingin jäätelötehtaan jäätelökioski
Ei ole tötteröjäätelön voittanutta ja itse tykkään kesäisin herkutella erityisesti Helsingin jäätelötehtaan tötteröillä, jotka tuntuvat olevan aina ihan valtavan kokoisia. Kioskeja on Kaivopuiston ja Eiranrannan kupeessa sekä Töölössä Taivallahden suunnalla.
Viikin luonnonsuojelualue
Viikin luonnonsuojelualue on kuin keidas keskellä Helsinkiä. Siellä pitkospuilla heinikon keskellä on helppo unohtaa olevansa vain kivenheiton päässä Helsingin keskustasta. Ota omat eväät mukaan ja suuntaa retkelle luonnon ääreen!

Salakapakka Katariinankadulla
Jos haluat kokea vähän toisenlaisen cocktail-elämyksen, niin suosittelen kokeilemaan Katariinankadulla Helsingissä sijaitsevaa salakapakkaa, jonka ulko-ovi ei millään tavalla paljasta sijaintia. Googlaamalla kuitenkin löytyy helposti lisätietoa tästä salamyhkäisestä paikasta.
Torikahvit
Perinteisissä torikahveissa on sellaista vanhaa kunnon kesän tunnelmaa. Poikkea esimerkiksi Hakaniementorilla, Töölöntorilla tai Hietsun torilla kiireettömänä kesäpäivänä nautiskelemassa toritunnelmasta ja katselemassa ihmisiä.
Mattolaiturin maanantaileffat
Ulkoilmaelokuvista on mahdollista päästä nauttimaan muuallakin kuin Engelin KesäKinossa. Esimerkiksi Mattolaituri Eiranrannassa on aiempina kesinä esittänyt maanantai-iltaisin ulkoilmaelokuvia. Kokemuksesta kuitenkin voin sanoa, että paikalle kannattaa mennä ajoissa, jos mielii saada hyvät istumapaikat.

Koffin puisto
Puistoistuskelun parhaita apajia on legendaarinen Koffin puisto, johon aurinko paistaa mahtavasti melkein koko illan. Koffin puiston väentungoksessa on aurinkoisina kesäpäivinä melkein festaritunnelmaa. Ruohikolla rentoutuessa voi vierähtää koko päivä kuin vaivihkaa – onneksi lähellä on sekä ravintoloita että iso ruokakauppa.
Café Fleuriste
Suosikkikahviloihini kuuluva Fleuriste Uudenmaankadulla on myös kesäiseen aikaan ihana paikka lounaalle, aamiaiselle tai herkkuhetkelle. Muistelen, että sisäpihalle on puuhattu terassia, joten voipa olla, että Fleuristessa pääsee nauttimaan brunssinsa tänä kesänä myös ulkoilmassa.
Konepajan Bruno
Konepajan Brunossa on hurmaavaa tehdashallitunnelmaa, joka tuo mieleen Berliinin. Paikan päällä järjestetään niin kirpputoria, keikkoja kuin muitakin kemuja. Etupihalla on myös kesäisin terassi. Toivoisin, että tätä tilaa osattaisiin ja pystyttäisiin jatkossa hyödyntämään vieläkin paremmin – ja että paikka ennen kaikkea saisi omistajan, joka ymmärtäisi valjastaa ainutlaatuisen tilan arvoiseensa käyttöön.

Väinämöisenkadun kalliot
Kun asuin vielä Töölössä, ylivoimainen suosikkipaikkani kesähengailuun olivat Väinämöisenkadun kupeessa sijaitsevat kalliot, joille aurinko paistaa myöhään iltaan asti. Tämä paikka ei ole veden äärellä, mutta se ei koskaan haitannut viihtymistä, kun sijainti puiston vieressä muuten on miellyttävä ja rauhallinen.
Sideways
Kesäkuussa järjestettävä Sideways on hengeltään vähän kuin Flow-festareiden pikkusisko. Varsin mielenkiintoiseksi tapahtumaksi ponkaissut festivaali muuttaa tänä vuonna Teurastamolta Taka-Töölöön ja kokoaa yhteen kiinnostavan kattauksen artisteja. Tänä kesänä kolmepäiväisiksi kasvaneilla festareilla nähdään muun muassa The National, Mø, Apparat DJ Set, Warpaint Paperi T ja Vesta sekä lukemattomia muita esiintyjiä.
Eliten terassi
Klassikkoravintola Elite Etu-Töölössä on eräänlainen käsite: en osaisi edes kuvitella noita entisiä kotikulmiani ilman Eliteä ja sen kesäistä terassia. Suosittelen poikkeamaan vaikkapa lounaalle tai juomalle ihan vain tunnelmaa aistimaan.

Taideterassi
Linnunlaulun Taideterassi Töölönlahdella on ehkä hieman Sinisen huvilan kahvilaa tuntemattomampi, mutta vähintäänkin yhtä hurmaava pieni kahvila ja näkymät terassilta Töölönlahdelle ovat yhtä upeat kuin talon toiseltakin puolelta.
Groteskin sisäpiha
Yksi Helsingin kivoimmista kesäterasseista on ravintola Groteskin sisäpihalla sijaitseva terassi, jossa riittää vilskettä myös arki-iltaisin. Kesäkuussa avattavalla terassilla on ollut aiempina kesinä paljon ihmisiä yleensä etenkin keskiviikkoiltaisin ja viikonloppuisin.
Trattoria Sogno
Trattoria Sognon lounas on edelleen Töölöstä pois muutettuanikin yksi Helsingin parhaista. Noin 10 euron hintaan saa sekä salaatin, keiton, pääruoan että kahvin tai teen ja onpa joskus tarjolla vielä kaupan päälle jälkiruokaakin. Pääruokavaihtoehtoja on aina vähintään kolme, joiden lisäksi herkullisen pizzan saa lounasaikaan lounaan hinnalla ja lisukkeilla. Kesäisin Sognolla on käytössä viehättävä katettu terassi.

Teurastamo
Teurastamon alue on vuosi vuodelta elävöitynyt entisestään ja siellä on mukava iso terassi. Lisäksi alueelta löytyy vapaaseen käyttöön tarkoitettu ulkoilmagrilli, jossa saa grillailla omia eväitään luvan kanssa!
Holiday
Helsingin suosituimpien kesäterassien joukkoon ryminällä ponkaisseen Holidayn suosio on helppo ymmärtää: toimiva ruokalista, hyvä drinkkimenu ja yksi kaupungin mahtavimmista sijainneista meren ja auringon äärellä.
Temppeliaukion kirkon kalliot
Yksi omista kesäklassikoistani ovat Temppeliaukion kirkon kalliot, joille aurinko myös paistaa kohtalaisen myöhään. Näillä kallioilla on otettu aurinkoa, syöty piknik-eväitä, pelattu ilta-auringossa yatzya ja kilistelty viinilasillisia.

Photos: Sara Vanninen & Jenni Rotonen
Tags: Helsinki, Inspiraatioita, kulttuuri, leffat, menovinkit, Muu kulttuuri, yhteistyö
Categorised in: Elämä, Kulttuuri, Musiikki