23/02/17

TEOS 2017 – taidetta omaan kotiin?

8 110

En ole todellakaan mikään taiteentuntija, mutta nautin kovasti taiteesta niin museoissa ja näyttelyissä kuin omankin kotini seinillä. Aika moni lienee vähän samassa veneessä ja sen takia olen halunnut aina välillä kirjoitella tänne blogin puolelle myös taiteesta. Haluaisin nimittäin madaltaa ihmisten kynnystä paitsi astua gallerioihin ja museoihin, myös ostaa sitä omaan kotiin.

Joitakin vuosia sitten lanseerasin täällä blogin puolella ajatuksen, jota olin itsekseni toteuttanut jo muutaman vuoden ajan: ostan usein vuoden päätteeksi veronpalautuksilla jonkun taulun tai taideteoksen. Toki rahan voisi varmasti käyttää johonkin hyödyllisempäänkin, mutta liian helposti se vain kuluu puoliksi huomaamatta johonkin arkiseen. Mieluummin käytän tuon ”ekstrasumman” johonkin erityiseen. Ja taiteesta, jos mistä, on iloa koko loppuiäksi ja varmaan vielä jälkipolvillekin.

Moni haikailee kotinsa seinälle kaunista teosta, muttei oikein tiedä, mistä lähtisi taidetta metsästämään. Itse olen sitä mieltä, että taiteen saralla oma fiilis ja maku on kaikkein tärkein mittari. Jos teos tulee omaan kotiin ja omaksi iloksi, ei ole niin merkitystä, onko taiteilija laajalti tunnettu tai arvostettu – tärkeämpää on, että se antaa itselle jotakin. Jos kuitenkin ammattilaisten tekemä taide kiinnostaa, niin kannattaa pitää silmällä taiteilijaliittojen myyntitapahtumia sekä tunnetuimpien taidegallerioiden näyttelyitä.

Jos galleriaan astuminen ujostuttaa, niin kannattaa muistaa, että galleriat käytännössä taidekauppoja. Galleriassa vieraileminen ei maksa mitään eikä sitä kannata turhaan jännittää. Näyttelyyn voi huoletta piipahtaa tutustumaan esillä olevaan taiteeseen eikä kukaan katso vinoon, vaikka et mitään ostaisikaan. Suurin osa kävijöistä tuskin ostaa.

Gallerioitakin on toki hyvin monenlaisia ja monentasoisia. Osa gallerioista on varsin valikoivia siinä, keiden töitä esittelevät ja tällöin myös niissä esillä oleva taide on yleensä taidemaailmassa korkealle arvostettua. Pienempiin gallerioihin voi puolestaan vaikkapa maksusta saada esille teoksiaan ihan harrastelijakin.

Erinomaisen hyviä paikkoja taide-scouttaamiselle ovat tosiaan erilaiset taiteilijaliittojen myyntinäyttelyt. Esimerkiksi Taidemaalariliitto järjestää vuosittain Kaapelitehtaalla suuren myyntinäyttelyn, jossa on myynnissä valtava kirjo suomalaisten taidemaalareiden töitä. Seuraavan kerran myyntinäyttely järjestetään 11.-19.3.2017.

Hiukan vähemmän tunnettu, mutta vähintään yhtä kiinnostava näyttely on taidegrafiikan ja veistosten myyntitapahtuma TEOS 2017, jota järjestävät Suomen taidegraafikot ja Suomen kuvanveistäjäliitto. Näyttely avautui tänään Kaapelitehtaan Valssaamoon ja Puristamoon ja pääsin itse kurkistamaan sitä jo hiukan ennakkoon ennen ovien aukeamista yleisölle. Ja näkemäni perusteella voin todellakin suositella!

Tapahtuma kokoaa siis yhteen satoja teoksia ja on varsin kiinnostava katsaus ajankohtaiseen suomalaiseen nykytaiteeseen. Osallistuvien taiteilijoiden joukossa on niin alansa konkareita ja tunnustettuja huipputekijöitä kuin nuoria nousevia tähtiäkin. Kaapelitehdas on näyttelytilana upea ja esillä on mahtava kirjo erilaisia teoksia ihan laidasta laitaan.

Koko näyttelyn idea on siis esitellä teoksia sekä myydä niitä eli jos haaveissa on hankkia taidetta omaan kotiin, niin tämä on erinomainen paikka käydä katsastamassa, millaista tarjontaa taidekentällä on juuri nyt. Hintahaarukka vaihtelee taidegrafiikan osalta noin 100 eurosta tuhansiin euroihin ja veistosten osalta hinnat alkavat noin 300 eurosta. Myynnissä on siis monenlaiseen budjettiin sopivaa taidetta. Ostamansa teoksen saa viedä vaikka heti mukanaan ja maksun voi hoitaa joko kertaostoksena kortilla tai korottomalla osamaksulla.

TEOS 2017 -näyttely on avoinna 23.2.-5.3.2017 ma-pe klo 11-19 ja la-su klo 11-17. Mikäli todella on ostoaikeissa, niin kannattaa suunnata paikalle melko pian. Kun ovet avautuivat tänään yleisölle, oven takana oli väkeä jo jonossa. Ihanaa huomata, että taide kiinnostaa näin kovasti. Ja sisäänpääsyhän tänne tapahtumaan ei maksa mitään eli rohkeasti käymään vain!

PS. Tiedoksi muuten, että Suomen Taidegraafikoilla on myös verkkokauppa, jonka valikoimassa on yli 1300 teosta noin 130 taiteilijalta. Kävin tutkailemassa verkkokauppaa ja se on aika näppärä, sillä teoksia voi etsiä varsin monin eri hakukriteerein kuten hinnan, värin tai tekniikan perusteella.

PPS. Saatoin ostaa erään kuvissa näkyvän teoksen omakseni kotiin… Arvaako joku, mikä oli valintani? ;)

Auli Korhosen kaunis Silver Galactic Ocean -veistos on valmistettu lasista ja graniitista.

Jaakko Tornbergin veikeä kaksikko Kultapoika ja Hymiö tuo hymyn huulille.

Pekka Paikkarin häkellyttävä keramiikkatyö Voittoisa Austin oli jo vanha tuttu, sillä näin sen marraskuussa Iittalan ja Arabian upouudessa muotoilukeskuksessa. Pääsin tuolloin jututtamaan taiteilijaa ja hän kertoi tuolloin auton olevan replika lapsuutensa oikeasta leikkiautosta.

Kalle Mustosen hauska 5* Idol -veistos on päällystetty lehtikullalla.

Photos: Jenni Rotonen / Pupulandia

Tags: , , ,

Categorised in: Kulttuuri

8 kommenttia

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Related posts