Lupauksia tälle vuodelle
3 106
Yhteistyössä Vaakakapina
Ihmisillä on tapana tehdä ihan hurjan suureellisia ja mahtipontisia uuden vuoden lupauksia, jotka sitten unohdetaan tai muuten vain kuopataan vähin äänin muutama kuukausi tekemisensä jälkeen. Vuoden vaihtuminen symboloi uutta alkua ja uutta mahdollisuutta, ja jotenkin tuon uuden alun edessä moni erehtyy luulemaan, että elämänsä voi muuttaa kuin taikaiskusta vuosiluvun vaihtuessa. Muutos on toki mahdollista, mutta kärsimättömyys ja kovin jyrkät käännökset eivät välttämättä tuota elämänmuutoksissa parhaita tai pysyvimpiä lopputuloksia.
Usein nuo uuden vuoden lupaukset ovat jollain tapaa hurjan ankaria, rajoittavia ja vaativia. Halutaan ”ryhdistäytyä” ja ”ottaa itseä niskasta kiinni”. Jotenkin olen silti omasta kokemuksesta huomannut, että syyllistäminen ja pakottaminen eivät kuitenkaan yleensä johda kovin pitkälle.

Olen itse tehnyt lukemattomia kertoja kaikenlaisia päätöksiä, että ryhdyn urheilemaan vähintään 4-5 kertaa viikossa ja päättäväisin mielin sekä intoa puhkuen painunut lenkkipolulle vain huomatakseni, että tuli sittenkin ehkä luvattua liikoja. Ja kun järjellä miettii, niin onhan se harppaus entiseen 0-2 kertaan viikossa tosiaan ollut aikamoisen suuri. Ja ehkä vähän epärealistinen.
Olen oikeastaan jo vuosia sitten luopunut varsinaisista uuden vuoden lupauksista, jos nyt olen niitä koskaan oikein kunnolla tehnytkään. Tosin pari vuotta sitten lupasin itselleni enemmän ja parempia unia – se tuntui riittävän armolliselta tavoitteelta, joka hyödyttäisi oikeasti terveyttäni ja hyvinvointiani. Siitäkään en ihan mene takuuseen, miten hyvin pääsin tavoitteeseeni, mutta ainakin olen sen jälkeen kiinnittänyt enemmän huomiota hyvien ja riittävien yöunien tärkeyteen.
Ja oikeastaan juuri sellaisia lupauksia minusta itselle saa ja on hyväkin tehdä, sellaisia jotka kannustavat pitämään omasta itsestä parempaa huolta. Toisaalta olen miettinyt, ettei tällaisten omaan hyvään oloon liittyvien tavoitteiden ja lupausten tarvitse rajoittua vain uuteen vuoteen. Yhtä hyvin niitä voisi keksiä ympäri vuoden.
Kirjoitin heti vuoden vaihduttua Vaakakapinasta, jonka tavoitteena on muokata myös painoon ja painonhallintaan liittyviä asenteita ja tavoitteita armollisemmiksi. Koko konseptin idea perustuu siis siihen, että hyvä olo tulee ensin ja paino asettuu uomiinsa sitten siinä sivussa. Aika monella myös uuden vuoden lupaukset liittyvät jollain tavalla kuntoiluun, painonpudotukseen ja muihin tämän tyyppisiin tavoitteisiin. Mutta mitäpä jos lähestyisimme uutta vuotta ja sen varalle tehtyjä lupauksia ihan toisenlaisen näkökulman kautta? Mitäpä jos pitäisimme näitä lupauksiakin tehdessämme mielessä etusijalla sen hyvän olon?
Minusta olisi tosi kiinnostavaa kuulla, millaisia lupauksia te olette tulevalle vuodelle tehneet. Vai teettekö lupauksia lainkaan? Ja millainen olisi lupauksesi tulevalle vuodelle, jos ottaisit sitä miettiessäsi huomioon nämä seuraavat kysymykset:
♥ Miten voisin tulevana vuonna tehdä hyvää itselleni?
♥ Millaisen ei-rajoittavan lupauksen voisin tehdä tälle vuodelle?

Teen pitkästä aikaa poikkeuksen ja teen muutaman lupauksen itselleni tulevalle vuodelle. Ja ne ovat nämä seuraavat:
♥ Ystävät
Viime vuonna tuli keskityttyä todella paljon työhön ja huideltua työreissujen takia maailmalla varsin tiheään. Toivon, että tänä vuonna minulla olisi enemmän aikaa ystäville. Ja aktiivisesti aion myös yrittää löytää sitä.
♥ Kirjat
Puhuinkin parin päivän takaisessa postauksessani siitä, kuinka kaipaan lukemista. Viime vuoden hullunmyllyssä lukuharrastus jäi paitsioon, joten nyt on hyvä aloittaa uusi vuosi uudella hyvällä kirjalla – ja eiköhän niistä teidän mahtavista suosituksistanne löydy luettavaa pitkälle tähän vuoteen.
♥ Uni
Vaikka tein lupauksen paremmista ja pidemmistä unista itselleni jo muutama vuosi sitten, ja jossain vaiheessa olen jo tavoitteeseeni päässytkin, taas on unirytmi luisunut yhä holtittomammaksi. Tiedän, että riittävä uni on kaikkein tärkeimpiä yksittäisiä juttuja hyvinvoinnin kannalta, joten yritän taas muistaa helliä itseäni paremmilla unilla.
♥ Reissu
Olen pitkään haaveillut reissusta Australiaan tai Aasiaan, mutta jostain syystä arkaillut lähtöä ja jumittanut työrutiineissani täällä Suomessa. Päätin, että tämän vuoden aikana toteutan reissuhaaveeni ja matkustan jossain vaiheessa moikkaamaan rakasta ystävääni Australiaan – emme ole nähneet toisiamme vuosiin, joten olkoon tuo reissu osa myös tuota lupaustani ystävyydelle. :)
Tags: höpötyksiä, hyvinvointi, Mietteitä elämästä, yhteistyö
Categorised in: Elämä