Kadonneiden housujen mysteeri
5 74
Onpa ihanaa, että auringonpaiste ja vähän lämpimämmät kelit on saatu takaisin! Sen kunniaksi laitoin eilen taas hameen päälle ja kirmasin ulkoilmaan paljain säärin. Tai oikeastaan nyt kyllä vähän huijasin… Todellinen syy tälle pukeutumisvalinnalleni oli se, että lempihousuni (jotka olisin siis halunnut eilen pukea) ovat kateissa!
Olen aiemminkin satunnaisesti hukannut yksittäisiä vaatekappaleita ja aina ne ovat lopulta putkahtaneet jostakin. Joskus vaate on luisunut jonnekin omituiseen rakoon vaatekaapissa, joskus se taas on lymyillyt toisen vaatteen alla henkarilla tai onpa kerran käynyt niinkin, että olin autuaasti unohtanut myyneeni jo kyseisen vaatteen kirpputorilla eteenpäin. :D Kadonneiden sukkien mysteeri sen sijaan on kinkkisempi, sillä väitän, että osa niistä karkulaisista jää pysyvästi kadoksiin…

Tällä kertaa hukassa ovat siis lempihousut, joita olen puolihuolimattomasti nyt etsiskellyt jo useamman viikon, mutta kateissa ovat ja pysyvät. Tämä on kyllä erinomaisen hyvä syy siivota vähän vaatekaappia, kunhan löydän sopivan mittaisen tovin vapaata aikaa siihen hommaan. Mutta onpa ärsyttävää, että lempihousuja ei näy eikä kuulu, kun olisin näiden viikkojen aikana halunnut pukea ne jo moneen kertaan.
No jos ei muuta, niin tällaisissa katoamistempuissa on tiettyjä hyviäkin puolia. Minulla on vähän sellainen huono taipumus jumittaa tietyissä samoissa vaatteissa päivästä toiseen, joten kun jokin lempivaate otetaan hetkeksi pois käytöstä, on pakko haastaa itsensä pukemaan päälle jotakin muuta. Tämä toimii monenlaisissa tilanteissa: kun lempikengät pitää viedä suutariin tai lempivaate on pesussa, pesulassa, korjattavana tai vaikka sitten tilapäisesti kateissa, kuten nyt.

Hauskaa sinänsä, että tämä asu itse asiassa koostuu monista lemppareista vuosien varrelta. Kaikki näistä vaatteista ovat ansainneet lempivaatteen statuksen jossain vaiheessa elämääni, vaikka osa on saattanut olla vähemmällä käytöllä muutaman viime vuoden ajan. Nyt ne löysivät tiensä ylle kaikki yhdessä samaan aikaan ja hyvin toimii!
Translation: I have lost my favourite pants! How can one lose a pair of pants?? Easily, I suppose, as it has happened to me. I am sure they will pop up somewhere at some point but until then, I will have to do without. But hey, at least it challenges me to wear something else instead. :)

Takki // jacket Lindex, t-paita // t-shirt Arela, hame // skirt Zara, kengät // shoes Massimo Dutti, laukku // bag Lumi Accessories, aurinkolasit // sunglasses Weekday, sormus // ring tuliainen Kööpenhaminasta


Photos: Marta Valtovirta
Tags: muoti, Päivän asut
Categorised in: Muoti