Ennakkokurkistus Marks & Spencerin syksyyn
6 78
Yhteistyössä Marks & Spencer
Jokainen tuntee Marks & Spencerin, brittiläisten tavaratalojen klassisen ikonin, joka viime vuonna rantautui myös Suomeen. Siitä huolimatta brändi on jäänyt minulle hiukan etäiseksi ja myönnän, että koska harmillisesti missasin aikanaan M&S:n avajaisjuhlallisuudet Helsingin keskustan Sokoksella, olen tullut tutustuneeksi tarjontaan hiukan huonosti. Tämä asia tuli kuitenkin korjattua muutama viikko sitten, kun piipahdin pikavisiitillä Lontoossa Marks & Spencerin kutsumana katsastamassa ensi syksyn tulevia tuulia.
Sain reissulla ilahduttavan laajan kuvan tavaratalon mallistoista ja on pakko myöntää, että yllätyin todella positiivisesti. En tiedä, miten tuttu M&S on teille, mutta pian ainakin vähän tutumpi, sillä sain luvan esitellä ensi syksyn mallistoa hiukan ennakkoon myös täällä blogissa. :)

Olin autuaan tietämätön siitä, että Marks & Spencerin oma mallisto koostuu itse asiassa useammasta eri kokoelmasta ja jos jotain reissullani huomasin, niin sen, että erityisesti Autograph-mallisto on meikäläisen makuun. Jos siis tykkäätte pukeutumisessa samantyylisistä jutuista kuin minä, niin suosittelen liikkeessä vieraillessa kiinnittämään huomiota erityisesti Autographiin – ihania ajan tasalla olevia mutta silti klassisen tyylikkäitä, skandinaavisen pelkistettyjä ja sopivasti naisellisia vaatteita hyvistä materiaaleista.
Myös M&S:n kasmirneule-valikoima sekä alusvaateosasto sukkahousuineen (!) on tsekkaamisen arvoinen. Tältä merkiltä olen löytänyt ainoat avokassukat, jotka ovat riittävän huomaamattomat ja oikeasti pysyvät paikoillaan kantapään kohdalle jemmatun silikoninauhan ansiosta. Myös silmäpaottomuus-lupauksella varustetut sukkahousut kiinnostavat! Hauskana knoppitietona kerrottakoon fakta, että M&S myy vuosittain keskimäärin 30 miljoonaa paria sukkahousuja ja 20 miljoonaa paria naisten sukkia. Onhan siinä muutama pari…

On pakko sanoa, että olen mieltänyt Marks & Spencerin aiemmin sellaiseksi konservatiivisen brittityylin tyyssijaksi, joten näitä käsityksiä kyllä reissulla ravisteltiin oikein olan takaa. Yllätyin nimittäin syysmalliston presentaatiossa nimenomaan kokoelman rohkeudesta – sekä siitä, että jokaisesta syksyn kantavasta teemasta löytyi useampikin asukokonaisuus, joita himoitsin vaatekaappiini välittömästi.
Päällimmäiseksi kokoelmasta jäivät mieleen materiaalit ja tekstuurit: mukana on nahkaa ja samettia kuin pehmeitä tweed- ja villakankaitakin, printtikuoseja, pitsiä ja taidokkain kirjailluin koristeltuja pintoja. Mallistossa on haettu värien ja materiaalien runsautta ja se todella näkyy, mutta kokonaisuus tuntuu silti eheältä, kun muodot ovat yksinkertaisia ja pelkistettyjä. Vahvoja materiaalivalintoja tasapainottaa myös hillitympi värimaailma, joka koostuu mustan, valkoisen ja harmaan lisäksi pääasiassa khakivihreästä, kamelinruskeasta ja viininpunaisesta.
Nappailin pressitilaisuudessa kuvia ensi syksyn aarteista ja kokosin niistä pienen kattauksen teille inspiraatioksi. Tässä siis joitakin omia suosikkilöytöjäni tulevan kauden kokoelmasta. :) Jäi kyllä fiilis, että osaa näistä on todellakin päästävä sovittelemaan.

Syksyn mallistoon kuuluvat useammatkin herkulliset nahkahousut…




Tykästyin erityisesti samettipintaisiin vaatteisiin ja tuohon viininpunaiseen samettitakkiin. Paljetit eivät myöskään petä koskaan. ;)



Vaikka olen viime vuosina ollut korvakoruissa melkoinen minimalisti, nämä korvikset herättivät intoni. Tekisi mieli keksiä jotkut juhlat ihan vain näitä varten.


Metropolis-kokoelman skandinaavisen pelkistetyt linjat miellyttävät omaa silmääni. Erityisesti pidin tuosta yksinkertaisesta solmumekosta.


Syksyn mallistossa näkyi useita eripari-korviksia – hauska idea, jota voisi soveltaa omalla korurasiallakin.



Photos: Jenni Rotonen
Tags: Inspiraatioita, muoti, reissussa, yhteistyö
Categorised in: Muoti