6/02/16

Uutta muotia Suomesta: Cut & Pret (+ kisa)

285 107 stocka-cut-pret-kimono6

Yhteistyössä Asennemedia & Stockmann

Siinä missä naapurimaassa Ruotsissa osataan yksinkertaisen tyylikkäiden vaatteiden suunnittelu, Suomesta sellaiset edullisemman tason kiinnostavaa vaatetta myyvät brändit ovat puuttuneet oikeastaan kokonaan. Mutta eipä hätää, sillä nyt tätä puutetta paikkaamaan on ilmestynyt ihan uusi merkki!

Stockmann on nimittäin vuoden alussa lanseerannut oman Cut & Pret -nimeä kantavan mallistonsa, joka panostaa nimenomaan tyylikkääsen skandinaavis-henkiseen suunnitteluun ja korkeaan laatuun. Malliston takana on suunnittelija Johanna Salovaara ja malliston valmistuksessa erityisesti vastuulliset arvot ovat tärkeässä roolissa.

stocka-cut-pret-mekko7

Pääsin hiljattain tutustumaan Stockan uunituoreeseen tulokkaaseen ja täytyy myöntää, että olin iloisesti yllättynyt uutuusmallistosta. Cut & Pret -kokoelma täydentyy liikkeissä kuukausittain ja sisältää siis juuri sellaisia tämän päivän henkeen sopivia ajattomia ja tyylikkäitä vaatteita, jotka ovat helposti yhdisteltävissä toisiinsa.

Kevätmallistossa näkyy välimerellistä sinivalkoista tunnelmaa, erilaisia printtikuoseja sekä muutamia nahkaisia vaatteita ja asusteita. Kokohaarukka tässä mallistossa on 34-44, mutta lisäksi valikoimaa täydentää Cut & Pret PLUS, jossa kokoja on saatavilla 54:ään asti.

stocka-cut-pret-paita2

Stockmannilta haastettiin minut valitsemaan ja stailaamaan mallistosta omat lempparijuttuni, joten tein työtä käskettyä. Näissä kuvissa näkyy siis muutamia omia suosikkejani tämän hetken mallistosta (ja lisää lemppareitani on luvassa vielä myöhemmin).

Tykästyin kovasti noihin hyvän värisiin perusfarkkuihin, kimono-malliseen neuletakkiin (jota on muuten saatavilla monessa eri värissä, mutta oma suosikkini oli tuo ruskea), beigeen neule-trenssiin, valkoiseen paitamekkoon (vai onko tuo enemmänkin vain pitkä paita?) ja mustiin kapeamallisiin housuihin sekä naiselliseen pilkkumekkoon, joista minkä tahansa voisi kuvitella mainiosti myös omaan vaatekaappiini.

stocka-cut-pret-kimono10

Saan tässä lanseeraustohinoiden yhteydessä ilahduttaa myös teitä pienellä kisalla Cut & Pret -mallistoon liittyen. Arvon lukijoiden kesken kolme 50 euron Cut & Pret -lahjakorttia Stockalle, joten osallistu ihmeessä kisaan!

Kerro tämän jutun kommenttiboksissa, mikä näistä stailaamistani lookeista tai mukaan valitsemistani vaatekappaleista innostaa sinua eniten? Kisassa on osallistumisaikaa ke 17.2.2016 asti ja muistathan jättää kommenttisi yhteyteen toimivan sähköpostiosoitteen. KILPAILU ON PÄÄTTYNYT.

PS. Jos haluat tsekata koko tämän hetkisen malliston verkkokaupan puolelta, niin se löytyy jo Stockmannin nettisivuilta.

stocka-cut-pret-mekko1stocka-cut-pret-mekko12stocka-cut-pret-takki1stocka-cut-pret-kimono2 stocka-cut-pret-paita1stocka-cut-pret-kimono8 stocka-cut-pret-4stocka-cut-pret-kimono4

Photos: Vesa Silver

Tags: , , , ,

Categorised in: Muoti

285 kommenttia

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

  • Neelia

    Valkoinen paita näyttää todella kivelta! Lisäksi voisin hyvin käyttää myös tuota mekkoa.

  • Riina P.

    Itse yhdistäisin pilkkumekon tuohon paksumpaa takkiin :D kivalta vaikuttaa

  • Laura

    Mä pidän tuosta trenssistä ja mekosta ja kimonomallisesta beigestä paidasta! Se sopii hyvin erikokosille naisille :)

  • Janna

    Kiitos taas kivasta postauksesta sekä nspiraatiosta keväiseen pukeutumiseen.
    Itseäni kiehtoo eniten tuo neuletrenssi. Paksut villapaidat voisi pikku hiljaa vaihtaa siihen ja pukea sen yhdessä nahkahousujen, farkkujen tai niin kuin sinä- mustien kapeuden housujen kanssa.

  • Roosaaa

    Mekko on mielettömän kaunis Jennin päällä! :)

  • Marianne Viita

    Maanläheiset sävyt ihastuttavat aina, joten valintani on ruskea kietaisumallinen rento pusero solmittavalla vyöllä. Ei kiristä eikä purista, eli todellinen löytö naiselle kuin naiselle. Pilkkumekossa viehättää kuosin lisäksi selän syvä uurre joka edestäpäin katsottuna saattaa yllättää katsojan.. ;)

  • Heidi

    Toi vaalean ruskea takki/neuletakki (?) on mielestäni tosi ihana, samoin tuo pilkkumekko kiinnostaa minua. Voisin kuvitella käyttäväni mekkoa alkukesästä ihan arkenakin tai lomamatkalla. Neuletakkia käyttäisin siinä vaiheessa kun takki on liikaa, mutta jotain pitkähihaista tarvitsee vielä. Neuletakkia voisin käyttää myös talvella takin alla.

  • Musta-valkopilkullinen mekko on ihana! Kaikki muutkin vaatteet näyttää kivoilta ja käytännölliltä.

  • Meri Kuusinen

    Tämä viimeisin look on aivan kutkuttavan ihana! Värit, kietaistu ruskea kimono.. Rentoa ja pelkistettyä tyylikkyyttä.
    Sopisi minullekin ja toisi just sopivaa twistiä mitä tältä keväältä toivoisinkin. Vaikka ei arvonta osuisi omalle kohdalle aion silti etsiä kuvan kimonon käsiini?

    Ps. Sähköpostini toimii vain fi-päätteisenä, joten hotmail.comia on turha tarjota.

  • Minni

    Pilkkimekko on oma ehdoton suosikkini! :)

  • maijavaan

    Kauniita kuvia! Suosikkejani ovat pilkullinen mekko ja kimono-mallinen neuletakki.

  • Salla

    Onpa kivoja ja rentoja vaatteita! Voisin käyttää noista kaikkia, mutta erityisesti viehätyin kimonomaisesta neuleesta.

    Mukavaa viikonloppua!

  • Laura

    Minua miellyttää siniset farkut ja lyhyt kimono mallinen neuletakki :)

  • 1 on suosikki

  • Japs

    Mekkomekkonekko!! <3

  • Ksatu

    Liputan pilkkumekkolookin puolesta – ihana tuulahdus juuri sellaista huoletonta ja helppoa eleganssia, mitä omasta kaapista tuntuu aina puuttuvan ;) Mielenkiintoinen tulokas etenkin, jos materiaalit ja vaatteiden laatu ovat kohdallaan, sillä kestäville, ajattomille mutta kuitenkin mielenkiintoisille vaatekappaleille on aina tilausta!

  • TANJA

    Tykkkään tuosta neuletakista. Tuommoisille on aina käyttöä! Monikäyttöinen.

  • Mintttu

    Pilkullinen mekko on ihana <3

  • Inkku

    Tyttömäinen mekko on kaunis :)

  • Elisa V.

    Kylläpä kaikki näyttää hyviltä, mutta ehkäpä tuo kimono-mallinen neuletakki on kaikista ihanin.

  • Ringa

    Pilkkumekko on mielestäni kivoin ja myös taipuu varmasti moneen. :)

  • Merii

    Valkea paitamekko on todella kaunis! Kuulostaa kivalta mallistosta, toivottavasti myös materiaalit ovat laadukkaita! :)

  • Pihka

    Valkoinen paitapusero on aivan ihana!!

  • Maini

    Oho,kiinnostava uutuus.Yksinkertaisuus on pukeutumiseni ykkösjuttu,nämä vaatteett vielä hinnaltaankin varsin kohtuullisia.Kaikki valitsemasi asut sopivat sinulle,mutta ykkönen on kyllä tuo pilkullinen mekko.

  • tiinuliinu

    Kaikki on todella ihania, mutta ehkä tuo pilkkumekko vie voiton!

  • svii

    Tuota valkoista pitkää paitaa kuolasin jo Stockan kantislehdestäkin :) ihanan selkeä yhdistelmä mustien housujen kanssa, pienellä twistillä!

  • Sup

    Tuo pilkullinen mekko! Harmi ettei sitä näkynyt verkkokaupassa…

    • Voi olla, että mekko on tulossa myyntiin vasta hiukan myöhemmässä erässä, joten ei syytä huoleen! :)

  • Tuo valkoinen pitkä paita. Ehdottomasti. Täytynee poiketa Stockalla tutkimassa tätä merkkiä tarkemmin.

  • Anja

    Ihastuin tuohon mekkoon!

  • Tea Karjalainen

    Mielettömän kivan näköinen tuo pilkkupallomekko! Ja neuletrenssi myös! Varmasti tutustun!

  • Inka

    Mekko näyttää tosi kauniilta, se siis suosikki.

  • Pilvi

    Toi valkoinen pitkä paita/paitamekko näyttää ihan törkeen hyvältä! Ehdoton lemppari toi koko asukin :)

  • Annukka

    Pilkkumekko iski heti silmään, aivan ihana! :)

  • Noora

    Pilkkumekko ja trenssi!

  • Hanna

    Hyvältä näyttää kaikki, mutta eniten ihastuin tuohon pilkkumekkoon. Täydellinen työvaate!

  • Elina

    Toi pilkkumekko ?

  • Anniiii

    Oo kaikki näyttää niin kivoille! Pitää mennä Stockalle tutustumaan! :) Eniten kiinnostaa tuo pilkkumekkotyyli ja tuo valkoisen paitamekon stailaus!

  • Laurs

    Oh, rakastuin pilkkumekkoon!

  • Annikki

    Ihanin on tuo paitamekkotyyli! Naisellinen, raikas ja tosi rento mutta tyylikäs! Aivan nappityyli <3

  • Hennarew

    Beige neuletrenssi on kaunis ja olisi keväällä taattu luottovaate! Kivan näköisiä ja helpon oloisia vaatteita. :)

  • Tulina

    Pilkkumekko viehättää eniten. Sen n kun saisin itselleni!

  • Hyvältä näyttää kaikki asut. Jotenkin tuo mekko vie kuitenkin voiton. :)

  • Pitkä valkoinen kauluspaita on tällä hetkellä inspiroivin sillä etsin sellaista omaan vaatekaappiin ja samalla mietin miten sen oikein saa stailattua talvisempaan asuun :)

  • Leena

    Ruskea neuletakki on ollut hakusessa ja tuo kimonohihainen voisi olla hyvä.

  • Kaina

    Onpa hyvän mallinen tuo neuletakki, sen valitsisin ehdottomasti, jos voittaisin! Voi olla, että käyn sen hakemassa muutenkin, niin paljon se ihastuttaa.

  • Nennnii

    Tuo mekko on todella kaunis :)

  • Esmemar

    Tuo kimono-mallinen kietaisupaita on ihana! Sopii tuon takin kanssa yhteen kuin kahvi ja suklaa!

  • Lempparini on tuo asu, missä on ruskea, kimonohenkinen neuletakki! Olen kauan etsinyt sitä täydellistä neuletakkia, tuo näyttäisi oikein potentiaaliselta yksilöltä! Saakohan sitä harmaana? Superkiva.

    Mukana arvonnassa! :)

  • Mira

    Tuo upea, valkoinen paita yhdistettynä kapeisiin mustiin housuihin on mun ehdoton suosikki! Klassista, tyylikästä ja pelkistettyä.

  • sannami

    Onpas tuo kimono-mallinen neuletakki kiva!

  • Pii

    Toi valkoinen paituli <3. Muutkin ihania ja varsinkin mekko. Hyvä suomidesign ja stokka, tälle idealle taitaa olla tilausta. Itse kuulun ainakin kohderyhmään. :)

  • Anna

    Valkoinen paita on näistä kyllä lemppari, ihanan raikas :)

  • Irene

    Valkoinen pitkä paita/tunika ja mustat housut!

  • Kinuski

    Kaikki näyttävät hyviltä, mutta jotenkin tuo pilkkumekko oli ertyisen kiva kevääksi. :)

  • Li

    Suosikkini oli ehdottomasti pilkkumekko! :)

  • Sanna-Mari

    Yhdistäisin valkoisen paita/tunikan ja mustat housut trenssiin :)

  • Ulla

    Neulekimono ja perusfarkut. Ihanan näköisiä perusvaatteita kuten totesit.

  • Leena

    Mekko on todella kaunis, sitä täytyisi päästä sovittamaan!

  • sirpar

    Valkoinen paita iskee nyt just raikkaudellaan :)

  • Siiri E.

    Pilkkumekko on ihanin! :)

  • lottas

    Noi mustat housut ois varmaan sellaiset, mitkä täyttäisi jonkun ammottavan kolon mun kaapissa. Ja en tiedä oliko noi ballerinat mukana setissä, mutta ne on myös nätit :)

  • Tuo ruskea kimonoasia ? sopivasti arkinen ja yksinkertainen mutta kuitenkin kiinnostava :)

    Ja onnistunut mainoskampanja, en edes muista koska olisin viimeksi käynyt Stockmannilla (jotenkin aina ajattelen että siellä kaikki on sikamaisen kallista) mutta nyt todella houkuttelisi…

  • Saraa

    Valkoinen paitamekko on oma suosikkini :)

  • Elina

    Tuo sininen mekko näyttää todella kivalta! :)

  • Veera

    Tuo pilkullinen mekko on aivan ihana! :)

  • Valo

    Oho, onpas ihan uutta tietoa! Kiinnostaa. Näistä sun lookeista tykkään mekkoihmisenä tuosta pallomekosta kovasti, pitääkin käydä sitä pian hypistelemässä!

    Nättejä kuvia kaikki!

  • Minna

    ”Malliston valmistuksessa erityisesti vastuulliset arvot ovat tärkeässä roolissa. ”

    Odotin kovasti kuulevani lisää tästä vastuullisuudesta, mutta pettymyksekseni aihetta ei käsitelty lainkaan. Stockmannin sivuilta aiheesta löytyi lisää tietoa: Stockmannin omien merkkien valmistuksessa tuotteet tilataan tavarantoimittajilta, joiden tehtaat on BSCI-auditoitu. Lisää tietoa aloitteesta löytyy täältä http://www.bsci-intl.org. Valitettavasti oma kompetenssini ei riitä arvioimaan tämän aloitteen konkreettista merkitystä, vaikka toki sivuston periaatteet ”mm. code of conduct” näyttävät tosi hyviltä. Tässä kuitenkin kaivattasiin Pupulandian apua, sillä käsittääkseni olet kuitenkin jonkin verran perehtynyt näihin eri aloitteisiin ja valmistajien periaatteisiin.

    Toivoisin siis, että mikäli vastuullisuus mainitaan, väite myös avataan ja perustellaan kunnolla. Muutoin on vaarana käydä niin, että Pupulandian kaltaiset suositut blogit antavat pontta yritysten viher/vastuullisuuspesulle.

    • Ymmärtääkseni Stockmannilta tehdään säännöllisiä tarkistuksia tehtailla ja tosiaan tehdaslistat ovat julkisesti esillä myös. Stockmann myös palkittiin hiljattain Suomen vastuullisuusraportointikilpailussa kunniamaininnalla. Halua tehdä asiat eettisesti oikein siis ainakin selvästi on. BSCI on suuri kansainvälisesti tunnustettu toimija, joka valvoo vaateteollisuuden sosiaalista ja eettistä puolta, mutta tarkempaa tietoa minullakaan ei valitettavasti heidän toimintatavoistaan ole noiden nettisivuilta löytyvien tietojen lisäksi.

  • Neiti S.

    Pilkkumekko on ihanan raikas ja keväinen – ehdoton suosikkini.

  • Musufiina

    Kimono-mallinen neuletakki ja farkut muodostavat rennon ja tyylikkään kokonaisuuden. Mielenkiintoinen mallisto, josta löytyy varmasti itselle jotain hankittavaa.

  • Eeva

    Eniten kiehtoo tuo neuletrenssi sekä normaali trenssi!
    Ihanaa, että saadaan Suomeen viimeinkin tällaisia brändejä ja että tämä on vielä suomalainenkin!

  • Nipsuu

    Lähes kaikki näyttävät kyllä tuossa hyvältä :). Eniten innostuin tuosta kietaisu neuletakista. En normaalisti edes vilkaisisi tuota, mutta jokin siinä nyt vetoaa :)

  • p

    Ihanan aikuinen tyyli ja upea malli :)

    Ensimmäiseksi tarttuisin valkoiseen paitaan.

  • Juliakoo

    Tuo neuletakki on kovasti meikäläisen mieleen, näyttää sopivan rennolta, mutta siistiltä töihin. Täytyypä käydä sovittamassa!

  • Laura

    Näyttääpä ranskalaisilta perusvaatteilta, tyyliltään ja väreiltään :-)

    Beige trenssineule on eniten mieleeni. Se nenee takistakin tarvittaessa.

  • laulau

    Kaikki on ihania mutta etenkin valkoinen paita(mekko) ihastuttaa :-)

  • Liisa

    Juurikin tuo asu valkoisella pitkällä paidalla sykähdyttää eniten. Kivalta näyttävät kaikki vaatteet!

  • Nettta

    Ihastuin seitsemännen kuvan kylpytakki-neulostrenssi-lookiin eniten. Olisin onnellinen, jos saisin kääriytyä tuohon takkiin. <3 Myös pilkkumekko näyttää ihanalta.

  • Peppilotta

    Pilkkumekko on täydellinen (helman pituutta myöten)!

  • Anna

    Uudet hyvät perusfarkut olisivat tarpeen, pitää käydä ilman muuta siis tsekkaamassa nämä!

  • Amanda

    JEE, hyvä Suomi! Tällaista on kaivattu. Ehdottomasti stailauksista paras oli tuo pilkullinen mekko – niin naisellinen, leikittelevä ja hyvää fiilistä tuova.

  • Henna

    Mekko on kyllä ihana, mutta farkut ja kimononeule vie tällä kertaa voiton!

  • Tiinah

    Pari päivää sitten luin ensimmäisen kerran tästä brändistä ja innolla odottelen hiplaamaan pääsemistä (krhm let’s be real: ostamista)! Erityisesti tuo kimonomainen paita ja valkonen paitamekko kiinnostavat.

  • TT

    Valkoinen pitkä paitapusero on ehdottomasti suosikkini, katselin sitä jo Stockan kanta-asiakaslehdestä sillä silmällä että sitä täytyy ainakin käydä kokeilemassa. :)

  • Kaisa

    Olipa kivoja, kesäisiä kuvia ? Kaikista kauniista vaihtoehdoista ykkönen on pilkkumekko. Yksinkertaisen tyylikäs ja sopii varmasti monelle.

  • annae

    Printtimekko on ihana! Ja oikeessa olet, tällaiselle on juuri ollut Suomessa tarvetta!

  • Henna

    Trenssi on ihana!

  • Sara

    Nuo farkut :)

  • Joliel

    Tuo musta kuviollinen mekko on ihanin, mutta kelpuuttaisin tuon kietaisumallisen neuletakin myös kaappiini.

  • Salla

    Eläköön ja hurraa tälle mallistolle :) Kaikki nämä vaatteet ovat niin juuri sitä tyyliä, mihin pukeutumalla tällä hetkellä itse arjessa saan pientä energialisää! Jos yksi pitää valita, nappaan ihan ensimmäisenä vaatekaappiini villatrenssin, jolle keksin heti käyttöä monenlaisiin yhdistelmiin.

  • Hanna

    Kaikki vaatteet olivat yllättävän kivoja ja suurimman osan voisin kuvitella päälleni, mutta tuo pilkkumekko olisi täydellinen <3

  • Tia

    Itsekin huolisin kyllä kaikki valitsemasi tuotteet, mutta suosikiksi taitaa nousta tuo kimonomallinen neule :)

  • Lili Wagner

    Hienon vaatemerkin on Stockmann lanseerannut! Odotin mallistoa heti kuulutani ja se ei tuottanut pettymystä. Vaatteissa on ihanan skandinaavinen tunnelma ja selkeys.
    Näistä suosikkini on pitkä valkoinen kauluspaita.

  • Eniten minua mielytti tuo kimonomallinen neule ja trenssi! Vaikka kyllä kaikki stailaukset näyttävät kivoilta ja juuri ajattomilta. :)

  • Mia

    Valkoinen paitamekko oli todella raikkaan näköinen. Tykästyin myös trenssiin.

  • lauriina

    Oi! Onpas kivoja vaatteita, eivätkä tunnu opiskelijallekaan liian kalliilta. Suosikkejani noista ovat varmaankin tuo kietaisuneuletakki ja pallomekko.

  • anni

    Neuletrenssi näyttää täydelliseltä lerpakkeelta minkä tahansa asun päälle kääräistäväksi.

  • Elina

    Pilkkumekko-look on ihanin!

  • Katri

    V aukollinen ruskehtava paita on niin jees.

  • Manna

    Asu beigen neuletrenssin kanssa on tosi kiva, juurikin tuon takin ansiosta!

  • tynderi

    Mustavalkoinen pilkkumekko on ehdoton suosikki! Hinnasta riippuen ostan sen ehkä työmekoksi toimistoon kun sellaisia ei vielä ole yhtään kunnollista ja siistiä :)

  • Maijju

    Kauniita vaatteita, mekko on suosikkini! :)

  • -JossuK

    Mahtavaa! Mustavalkoinen mekko on suosikkini :)

  • Riina

    Valkoinen paita ja ruskea keltaisumallinen paita ovat ihania. Tulee ihan kevät mieleen, ihanaa!!:)

  • Tyttönen

    Tuo pilkkumekko olisi aivan ihana joka paikan mekko, ja samoin nuo perusfarkut, joita olenkin etsiskellyt. :)

    PS. Toi mekko sopii sulle ihanasti!

  • Nia

    Neuletrenssi, paitamekko ja pilkkumekko ovat kaikki hienoja ja imartelee kauniisti vartaloa!

  • rina

    Beige neuletrenssi näyttää kivalta!:)

  • Jenni K

    Ensimmäisen kuvan look iskee muhun kaikessa yksinkertaisuudessaan. :)

  • Katas

    Aaah! Mun suosikeiksi nousi beige neule-trenssi ja pilkkumekko. Tosi ihania molemmat!

  • Taru

    Pilkkumekko innostaa!

  • Jenny

    Pilkkumekko on tosi söpö ja vaatekaapissa ois myös tilaa kimononeuleelle :)

  • matleena

    Tykkäsin eniten tuosta mekosta, ihan simppeli, raikas ja tyttömäinen:)

  • Henna

    Oi tuo pilkkumekko! Niin söpö! Hyvin mielelläni sellaista itsekin pitäisin :)

  • Leena Janné

    Valkoinen paita (tunika/mekko) on ihana ja mustat housut ja farkut näyttävät mukavilta jalassa. Tykkään.

  • mervi

    Tuo valkoinen paita ja mustat housut on niin idioottivarma ja klassinen, että tykkään! Mekko on kanssa kivan näköinen. Oon jo jonkin aikaa toivonut jotain parempaa laatua ja ajatonta valikoimaa naisille, joten tämä uutinen ilahduttaa kovasti! En malta odottaa että pääsisi kaupoille tutkimaan mitä löytyy.

  • Marsa

    Tuo pilkullinen mekko on ihana, sopisi loistavasti omaankin vaatekaappiin. Muutkin vaatteet ovat kyllä hyvännäköisiä, juuri sellaisia sopivan ajattomia. Täytyykin käydä Stockmannilla tutustumassa mallistoon. :)

    Millaisia materiaaleja vaatteissa on käytetty?

  • Tiiiinah

    Tuo paitamekko! Ai kuinka makea olisi töissä khakinväristen housujen ja mukavien korkojen kera <3

  • Ihana tuo mustavalkoinen kokonaisuus, jossa valkoinen tunika/paitamekko ja mustat housut – voisin pukea asukokonaisuuden suoraan päälleni!

    xxx
    E
    http://helsinkidragonfly.blogspot.fi/
    eyc.heinrichs@gmail.com

  • SonjaM

    On kyllä hyvännäköinen mallisto! Mieluisin vaatekappaleista olisi varmaankin mekko, mutta toisaalta kyllä paidat ja farkutkin näyttävät kaikki kivoilta! Melkeinpä vaikea valita!

  • Heitu

    Tuo täplämekko on kiinnostava :) Pitkähihaisia arkeenkin sopivia mekkoja on mielestäni aivan liian vähän saatavilla.

  • Jessii

    Valkoinen pitkä paita ja mustat housut sopisivat hyvin työpukeutumiseen. On ajaton malli ja sopii hyvin kevääseen.

  • Tarja

    ehdinkin jo huomata Stockan kantislehdessä tämän merkin. Todella tyylikkäitä vaatteita! Tuo mekko on kerta kaikkiaan kaunis ylläsi! Tykkään siitä ehdottomasti eniten, vaikka kaikki stailaamasi asut ovat kauniita.

  • Silmiäni hivelee kaikkein eniten tuo sininen mekko. Niin kaunis, naisellinen ja rennon asiallinen!

  • Karoliina_V

    Tuo pilkkumekko näyttää ihanalta!

  • Tuumummi

    Tuo mekko on kyllä suosikkini!

  • apple

    Lookeista suosikkini on tuo ensimmäinen, erityisesti vaalea takki on ihana :)

  • Marikki

    Pilkkumekko on kaunis :)

  • Ava A

    Katselinkin tätä mallistoa sillä silmällä jo Stockmannin kanta-asiakaslehdestä ja lupaavalta vaikuttaa! Ja ihanaa, että mallistossa on myös isompia kokoja. Erityisen hyviltä näytti tuo valkoinen paitamekko ja farkut. Pitääpä käydä liikkeessä kokeilemassa.

  • Ninka

    Pilkullinen mekko on kaunis ja sopii varmasti moneen eri tilanteeseen.

  • Ninkrima

    Ehdottomasti pilkkumekko on paras!

  • Lydiah

    Pilkkumekko nousi suosikiksini!

  • HeidiP

    Tuo valkoinen pitkä paita on kyllä upee! Aika klassinen ja pelastaisi monen asukriisi-tilanteen.

    hebutus@gmail.com

  • Limetti

    Pilkkumekko, ehdottomasti. Kaunis!

  • Sannamarianna

    Tykkään tosta mekosta. =)

  • Petra

    Eniten ihastuttaa tuo kimonomallinen neuletakki, todella kaunis leikkaus ja myös toi ruskea väri on ihana :)

  • JennyP

    Tuo valkoinen paitamekko on aivan ihana! Tykästyin myös kovasti tuohon neuletakkiin.

  • uiui

    pallomekko on söpö!

  • Ilona

    Tuo valkoinen pitkä paita! Ihana! :)

  • Jansku

    Mekko on paras :)

  • Rosa

    Mustat housut yhdistettynä valkoiseen kauluspaitaan näytti täydelliseltä kevät työ lookilta.

  • susanne nieminen

    Kaikki ihanan keväisiä ja naisellisia! Mustavalko pilkkumekko on kyllä suosikkini

  • Emiliaa

    Kauniita vaatteita, varsinkin tuo vaalea neule-trenssi vaikuttaa ihanan monikäyttöiselle. Erityisesti viimeisen kuvan tyyliin yhdistettynä kokonaisuus miellytti kovasti omaa silmää!

    Myös pilkullinen mekko olisi raikas vaate kevääseen tullessa :)

  • Tanja

    Ensimmäisen kuvan asu on kokonaisuudessaan superkiva! Siniset perusfarkut ovat tällä hetkellä mieleeni, samoin kuin beige värinä :-)

  • oona

    Valkoinen paita näyttää ihanalle!

  • Nannil

    Valkoinen stailaus ihastutti samantien freesiydellään ja keveydellään. Tämän voisin pukea joka päivä! ?

  • Mustapilkkumekko!

  • Oona

    Valkoinen paita ja farkut kiinnostavat:)

  • Hannanen

    Tuo pilkullinen mekko on aivan ihana!

  • sinisyys

    Tuo mekko, ihana!

  • valkoinen paitatunika ja trenssi iskivät eniten silmään.

  • Ninne

    Eniten innostaa tuo ihastuttava pilkkumekko!

  • Tintti

    Ihania tyylejä kaikki mutta omaksi suosikiksi nousi tällä kertaa tuo klassinen musta-valkoyhdistelmä. :)

  • Riina T.

    Minua eniten innosti vakoinen pitkä kaunis paita! Sellainen on ollut pitkään ostoslistallani, mutta en ole vielä törmännyt siihen täydelliseen. Tämä paita näyttää juuri siltä täydelliseltä ja omalta. Olisi mahtava voittaa lahjakortti, sillä muutkin merkin vaatteet kolahti minuun todella lujaa. :)

  • Kaikki näyttävät hyvältä, mutta suosikkeja pilkkumekko, valkoinen paitis ja neuletrenssi

  • SannaN

    Oih, tuo pilkkumekko on aivan ihana, sen ottaisin heti!

  • Haiha

    Tällä kertaa valitsisin kyllä valkoisen paidan/paitamekon ja tummat housut, vaikka yleensä pidän kovasti väreistä.

  • annin

    Kaikki valitsemasi vaatteet ovat kivoja! Pidän maanläheisistä väreistä ja rennoista mutta siisteistä vaatteista. Erityisesti kuitenkin pidän valkoisesta paitamekosta/-tunikasta, sekä trenssimallisesta neuletakista.

  • maijis_

    Tuo valkoinen paitamekko ja nuo farkut voisin omaan kaappiin ottaa koska vaan. Olen ihastunut tuollaisiin pidempiin paitoihin vähän aikaa sitten ja uudet farkut ovat olleet ostoslistalla jo jonkin aikaa.
    Toivottavasti arpaonni suosisi minua pitkästä aikaa :)

  • Kerttu

    Tosi kivoja lookkeje kaikki! Erityisesti silmää miellyttää kuvat, joissa istut ja sinulla on päälläsi beige neuletrenssi ja kimono-mallinen neuletakki.
    Kaikissa kuvissa miellyttää myös ihana kevät…

  • Emma

    Pilkkumekko on tosi suloinen!

  • Anna

    Tuo pilkkumekko on aivan ihana!

  • Anne-Marie

    Mekkojen ja hameiden ystävänä ei tarvi edes miettiä, vastaus on automaattisesti tuo ylläsi oleva pilkkumekko. :)

  • JuttaM

    Mekko..tai tuo valkoinen paita..molemmat! Miksi päättää kun voi ihastua molempiin..

  • Hely

    Skrollailin kuvia edes takas, siis kuinka ihania asuja! Rennon tyylikkäitä, ja noi leikkaukset tuo kivasti mielenkiintoa. Suosikkiasun paikasta käy kamppailua valkoinen paita ja kimonovillatakki + just_täydellisen väriset farkut. Jos on ihan pakko valita, niin ekaksi kotiuttaisin varmaan ton paidan. Sen on pakko olla vieläpä ihana päällä!

  • Sofia

    Pidän eniten tuosta pilkullisesta mekosta! ihanan klassinen mutta silti veikeä!

  • Anna

    Ihania klassisia vaatteita. Postauksen tuotteista tuo pilkullinen mekko nousi omaksi suosikikseni!

  • Pömppä

    Farkkujen ja neuletrenssin yhdistelmä miellyttää omaa silmää. Saattaapa vaatekaapistani löytyä tuollaisen neuletrenssin kokoinen aukko… :)

  • MarjukkaS

    Oi, onpa kivoja! Eniten tykkään tuosta valkoisesta paidasta ja sitten tuosta pitkästä neule (?)takista.

  • Sonja K

    Ensimmäisen ja viimeisen kuvan kokonaisuus farkut, kimononeule ja neultrenssi näyttää todella ajattomalta ja raikkaalta kokonaisuudelta. Onpa mukava kuulla tällaisia uutisia kotimaiselta muotirintamalta :)

  • Katja

    Trenssi on ihanan raikkaan näköinen ja laittaa odottamaan keväisiä kelejä!

  • Miia

    Aivan ihana tuo beige takki :) ja tuo mekkonen on tosi kiva, sopii sulle tosi hyvin ;) Olis niin kiva voittaa tää palkinto, tarvitsen vaatekaappiin jotain kevätpiristystä ;)

  • Iia

    kimonomalliseen villatakkiin tykästyin kovasti. mekko toi myös odotettua kevätfiilistä.

  • Hennas

    Mielestäni malliltaan innostavin vaate on ehdottomasti valkoinen paita. Omaan vaatekaappiin voisin kuvitella innostuvani pilkullisesta mekosta. Kauniita kuitenkin kaikki!

  • Valkoinen paita ja mustat housut! Juuri tuollaisen valkoisen paidan haluan kevääksi.

  • Grizzli

    Tuo mekko on mun lemppari <3 Mutta tosi kivoilta näyttävät muutkin vaatteet.

  • Tuiku

    Tuo sinun valkoinen paita ja mustat housut asuyhdistelmä, rakastan! ♥

  • HM

    Pilkullinen mekko on ihana. Tulee mieleen keväinen kaupunkiloma. :)

  • tuuli

    Ihania kaikki asut, ja mahtavaa, että tällaisia uusia kuvioita Stockalla! Lempparini on tuo valkoinen paitamekko, ja myös sitten kimono-mallisen neuleen kotiuttaisin enemmän kuin mielelläni.

  • Mimu

    Jes, hieno uutinen! Tuo pitkä paita/paitamekko ois ihana. :)

  • heiskav

    Ehdottomasti valkonen paitamekko! Kotiäitiyden ja opiskelun jälkeen lahjakortille olis käyttöä. Ei oo aivan työelämään tarkotettu mun vaatekaappi tällä hetkellä. :D

  • Mineariina

    Pilkkumekko on ehdoton suosikki :-))

  • Heidi

    Oih! Mekko on ihana! Klassinen malli ihanalla kuosilla :)

  • Siiri

    Farkut ruskealla ”kietaisupaidalla”. ☺️

  • Noora

    Printtimekko on kivoin. Klassinen malli, kiva kuosi ja kerrankin riittävä pituus, kun minimekot eivät ole minua varten.

  • Tiiu

    Voi, valkoinen paitamekko on lempparini! Näyttää mukavasta materiaalista valmistetulta.

  • Anna-Mari

    Beige neuletakki näyttää ihan kotiutettavalta

  • Emmi

    Valkoinen paitamekko on ehdoton lemppari? ihana!

  • Helssu

    Valkoinen paitamekko ja mustat housut kokonaisuus on raikas ja rento, jonka voisin itsekin pukea päälleni.

  • SaR

    Farkut + kimono! :)

  • Rittimaa

    Kaikki olivat ihania! Jos valita pitää, valitsisin juuri nyt neuletrenssin.

  • Päivi Karilainen

    Mekko ja trenssi ovat ihania!

  • sallikki

    Valkoinen paitamekko on juuri sellainen, mitä olen vähän kaivannut vaatekaappiini. Vielä kun olisi samanlainen perus paitaversiona :)

  • Virve

    Pilkkumekko on ihana!

  • Olga

    Onpas tosi nättejä leikkauksia! Silti sanon, että tuo mekko on nätein, koska en vain ikinä osaa vastustaa pilkkuja :–)

  • Pirjo

    Pilkkumekko on suosikkini. Ajaton ja kaunis.

  • Asta

    Valkoinen paitajakku ja beige neuletakki näyttivät kivoilta.

  • sonia

    Neuletrenssi, LOVE! Myös valkoinen paita on todella kaunis!

  • Janni

    Farkut ja valkoinen paita! Voi toivottavasti farkuissa olisi myös pituusvaihtoehto lyhyille…

  • Niina

    Toi ensimmäinen kuva on ihan uskomattoman upea mutta jotenkin toi kauluspaita/mekko vei mennessään joten se on Mun suosikki!

  • Riiks

    Tuo beige neuletrenssi on ihana!

  • tiitu

    Pilkkumekko. Mekot on aina kivoja :)

  • Sopuli

    Pilkullinen mekko on söpön tyylikäs. Toisaalta tuo valkoinen paita ja mustat farkut on myös lempparini. Pitääpä käydä hypistelemässä ihan paikan päällä näitä uusia vaatteita.

  • Hanna

    Tuo ensimmäisenä oleva asukokonaisuus on kaikista eniten mieleeni :)

  • Camilla

    Oj, ihanan näkösiä vaatteita! Kaikki kokonaisuudet näyttää hyviltä, mutta kaikkein eniten innostun tuosta paitamekkoasusta.

  • Milla

    Ihan liian ihania kaikki! Oma vaatemakuni on melko samoilla linjoilla kaikkien valitsemiesi asujen suhteen, mutta jos pitäisi valita yksi, niin pilkkumekko on piristävä ja nuorekas, ei liian tätimäinen!

  • Tua

    Tuo pilkkumekko näyttää kerta kaikkiaan somalta! Se näyttäisi aika mukavalta toimistoonkin käyvältä mekolta.

  • Annika

    Todella kivoja kaikki, pilkullinen mekko on suosikkini. :)

  • Norra

    Juuri tuo täydellisen sininen, ei liian kireä, ei liian kapea perusfarkku kiinnostaa nyt todella paljon. Siihen voi yhdistää helposti mitä vain. Valkoinen kauluspaita ja kaikenlaiset neuleet ja neuletakit näyttää sen rinnalla tosi raikkailta.

  • Johanna T.

    Beige neuletakki / neuletrenssi näyttää tosi kivalta :)

  • Julia

    Mustavalkoinen toimii aina :) Mekko on myös ihana!

  • SuviAnni

    Polvimittainen pitkähihainen mekko miellyttää eniten! Tyylikäs ja käytännöllinen mekko ei juuri muuta kaipaa ja sopii moneen tilanteeseen. Sanomattakin lienee selvää, että kelpaisi minunkin kaappiini :)

  • Emmien

    Kaikki asukokonaisuudet näyttää hyvältä, mutta jos vain yksi täytyy valita, valitsen suosikikseni ruskean kietaisuneuleen ja farkut :)

  • Minni

    Ihania vaatteita! Voisin hyvin kuvitella, että nämä olisivat minun vaatekaapista :) Täytyykin pikimmiten tutustua tuohon mallistoon. Erityisesti kiinnostaa tuo beige neuletrenssi :)

  • Sonja

    Mukavaa, että Suomessakin tehdään kohtuuhintaista arkimuotia :) Koko kokoelma vaikuttaa kiinnostavalta ja näistä sinun stailaamistasi asuista eniten omaa tyyliäni edustaa ihan viimeinen kuva, eli kimononmallinen neuletakki, nätit perussiniset farkut ja viininpunaiset ballerinat.

  • Kaikki kiinnostavat,mutta erityisesti katse kiinnittyi mekkoon ja farkkuihin – koska itse olen uusien farkkujen tarpeessa. :) Mutta, hyvältä näyttää over all, peukku!

  • Alina

    Ehdottomasti tuo valkoinen pitkä pusero, himotuslistan ykkönen tällä hetkellä!!

  • Katri

    Kaikki olivat aivan ihania, mutta mielestäni paras oli pilkkumerkko.

  • Maiai

    Ruskea paita on kiinnostavan näköinen, tuo kuva jossa hartioilla vielä beige jakku… Kaunis!

  • Tiina

    Pilkullinen mekko ihastuttaa, kun kevättä alkaa olla jo rinnassa :)

  • Nimbus

    Valkoinen paita ja mustat housut!

  • Henna

    Pilkkumekko ja valkoinen paita!:)

  • Annikki.

    Kaikkein eniten inspiroi tuo beige neuletakki, siis tuo pidempi. Ja se toinen taisi olla enemmän ruskea, mutta varmaan käy ilmi kumpaa tarkoitan! Tuo mekko näyttää päälläsi kyllä ihanalta :)

  • Venla

    Oma lempparini on tuo valkoinen paitamekko! :)

  • Jenna M

    Oi mikä mekko! Rakkautta ensisilmäyksellä. Juuri tuon tyylistä olen etsinyt pitkään. Toivottavasti onni osuu kohdalle ja pääsen shoppailemaan :)

  • eLiina

    En voi vastustaa pilkkumekkoja! :)

  • molly

    Mustavalkopilkullinen mekko on ihanin, ja on varmasti monikäyttöinen:)

  • cookie

    Ehdottomasti tuo ihana mekko!

  • Iidushka

    Tuo valkoinen pitkä paita on ihanin! :)

  • Angela

    Valkoinen pitkä paita. Kaipaan raikkautta kesää kohti mentäessä.

  • UK_Decay

    Sininen pilkkumekko on suosikkini.

  • Virpi

    Mekko miellyttää eniten, tosin olisi neuletakillekin käyttöä.

  • Maiju

    Farkut, kimono paita ja takki on, ehkä lempparein kuitenkin vaikka tuo mekkokin lämmitti sydäntä ja valkoinen pitkä paita herätti halun lähteä heti stockmannille.

  • Just Tiina

    Valkoinen paita on upia. Vois käyttää ihan joka paikassa normimaanantaista parempiin bileisiin asusteita vaihtamalla. Semmoinen saatava!

  • Johanna

    Valkoinen pitkä paitis ja mustat housut ovat siisti ja tyylikäs asukokonaisuus. Myös perusfarkut näyttävät aina hyviltä.

  • Piia

    Tuo valkoinen paita -asu! Ihana. Näyttää kivalta matskulta ja laskeutuu tosi kauniisti.

  • Ensimmäisenä huomioni kiinnittyi tuohon ihanaan mekkoon ja valkoiseen kauniisti laskeutuvaan pitkään paitaan. Kauniita!

  • Merja

    Pilkkumekko on kaunis, mutta omaksi suosikikseni nousi näistä kuitenkin pitkä, valkoinen paita. Toimii aina. :)

  • Maarit

    Pidän eniten pilkullisesta mekosta.

  • henna_orvokki

    Trenssi on suosikkini, se on rento versio klassikosta! Myös neulekimono on upea ja pitää ehkä käydä tarkistamassa muutkin väri vaihtoehdot ;)

  • pöllö

    Neuletakki ja valkoinen pidempi paita on kivan mallisia!

  • Minttu

    Neuletrenssi on näistä mun suosikki :)

  • Marianne

    Valkoinen paita on kaikessa yksinkertaisuudessaan upea!

  • Jenni

    Ihana tämä sun blogisi=)! Itse voisin käyttää tuota valkoista paitaa ja mustia housuja.
    Ihanaa kevään odotusta!

  • Qjs

    olipa kivoja nämä, stoccan asiakaskuvastostakin jo bongailin näitä (ihan kuin stocca olisi muutenkin vähän skarpannut, tosi kivoja juttuja oli!) ja oli pakko mennä ihan paikan päälle tutustumaan. näistä sinun valinnoista mm. tuo mekko kiinnostaa, olisipa vain jo tuollaiset ihanat paljassäärikelit!

  • Irkku O.

    Pilkkumekko on huippu!

  • Innej

    Tuo mustat housut ja valkoinen paita on yhdistelmä, joka toimii varmasti! :)

  • thinky

    Kaunis tuo valkoinen paita ! tykkään myös mekosta, sievä ja varmasti monikäyttöinen. :)

  • Sonja

    Kaikki vaatteet ovat ihania, mutta pilkullisessa mekossa on sitä jotakin.

  • Jules

    Suosikkini on ehdottomasti ruskea kietaisupaita ja siniset farkut, niin raikas mutta niin tavalliset värit :) Kietaisupaita on siis minun valintani <3

  • Päivi

    Pilkkumekko! Tosi ”käyttökelpoinen” ja söpö :)

  • miida-

    tuo pilkullinen mekko olis tosi kiva :)

  • scaredy-cat

    Neuletrenssi on kaikkein mieluisin.

  • Sarppa

    Pilkkumekko-look on todella nätti.

  • _Laura_

    Pilkkumekko on mun suosikki!

  • Ellu

    Muhun kolahti tuo mekko, sopivan rento pilkuillaan, mutta voisi yhdistellä myös työkäyttöön sopivaksi!

  • EllaM

    Valkoinen paita ja mekko oli minun suosikit!

  • amj

    Valkoinen paita-asia näyttää raikkaalta! Muutkin mallit kivoja, mutta ohuet(?) neuleet silittämättömänä jotenkin halvan ja hiukan roikkuvan näköisiä. Siltikin hyvä uusi tuttavuus.

  • LauraMMM

    Pilkkumekko näyttää ihanalta <3 Valkoinen paita kävisi myös.

  • Piennisäkäs

    Valkoinen tunikamittainen paita olisi tarpeellinen wardrobe staple itselleni. Kyseisen yksilön kangas vaikuttaa kuvissa sopivan painavalta laskeutuakseen kauniisti. Tosin jos materiaali on täyttä polyesteria kuten niin usein nykyään, niin käyttömukavuus voi jättää toivomisen varaa.

  • Iina S.

    Tuo pilkkumekko on pakko saada. Koska kaapissa kaikki on mustaa, sopisi tuo kaiken kanssa.

  • essi

    Samaistun itse tuohon mustavalkoiseen tyyliin. Upeet kengät vielä nupiks!

  • MaijaT

    Aivan ihana tuo ruskea kietaisupaita!

  • Annemi

    Pilkullinen mekko on kaunis!

  • hanm

    Mun lemppari on ehdottomasti farkut ja valkoinen pitkä paita! Ikuisena farkkutyttönä tottakai farkut ja yhdistetty jo kauan etsimääni pitkään valkoiseen kauluspaitaan. Tykkään! Täytyykin lähtä stokkalle katsomaan paitaa!

  • Magedin

    Mekolla mennään. En kestä ryppyisiä vaatteita :-)

  • Iida

    Kivan näköisiä vaatteita kaikki! Erityisesti perusfarkut, pitkä neuletakki ja mekko <3

  • Lauravanilja

    Itse tykästyin tuohon ajattomaan paitamekkoon sekä neuletrenssiin hauska vaihtoehto takille lämpimillä keleillä :)

  • Rrrosa

    No tuo mekkohan se on, joka eniten minun silmääni miellyttää. Uskoakseni bongasin sen jo Stockan ikkunan ohi kulkiessani.

  • Julia

    Aivan ihania kaikki! Mekko on kuitenkin ehkä eniten mieleeni, kun siinä yhdistyy klassinen malli vähän räväkämpään kuosiin, ihana!!

  • Peppis

    Valkoinen paita ja ihan vaalea neuletakki kiinnitivät huomioni. Näitä täytyykin käydä hypistelemässä! Mukana arvonnassa!

  • Elina

    Tuo valkoinen paita on ihana! Klassikko toki, mutta sen helman pituus tekee siitä ihan uudenlaisen! Raikas ja hyvännäköinen!

  • Julia

    Oih, olen jo selannut mallistoa moneen kertaa, mutta erityisesti valkoinen paita näyttää sinun kuvissasi huomattavasti paremmalta kuin katalogissa! Sen lookin valitsisin ehdottomasti. :)

  • JaanaK

    Valkoinen paitamekko pisti heti silmään <3

  • TuulaK

    Pilkkumekko tulis käyttöön

  • jenni

    Mekko kiinnostaa eniten. Ja paitamekko, jos sitä olisi muussa värissä kuin valkoisena.

  • Mari

    Olipa todella kivan yksinkertaisen näköisiä kaikki, erityisesti pilkkumekko kiinnostaa. Olin jo unohtanut Stokkan kuvastosta näitä katselleeni, joten hyvä muistutus!

  • Neska

    Tuo beige neuletakki kiinnostaa noista eniten.

  • Saara

    Beige takki yhdistettynä mustiin suoriin housuihin.

  • essi

    Samaistun ite tuohon mustavalkoseen kokonaisuuteen eniten – upeet kengät viel nupiks!

  • Mirjami

    Mekko ja valkoinen paita ovat minun suosikit! Kävin kurkistamassa mallistoakin jo ja helposti saisi lahjakortin menemään eikä edes riittäisi ;)

Related posts