Lähdin merille!
92 106
Kaupallinen kampanja, yhteistyössä Asennemedia & Viking Line
24 tunnin risteily? Huh, se on ehkä ollut ajatuksissani yksi käsittämättömimpiä konsepteja ikinä. Olen elämäni aikana käynyt risteilyillä lähinnä siksi, että paatilla on päässyt näppärästi Tukholmaan tai Tallinaan, mutta ajatus, että lähtisin vain merille vuorokaudeksi seilaamaan, on tuntunut todella vieraalta. Kun oikein pinnistelen muistiani, veikkaan, että olen viimeksi tainnut olla sellaisella perinteisellä risteilyllä ilman maihin jäämistä joskus abivuonna – aika kauan sitten siis.
Päätin kuitenkin suhtautua avoimin mielin ja avartaa ajatuksiani, kun minulle ehdotettiin yhteistyön kautta seilailua Itämerellä. Konsepti kuulosti epäluuloistani huolimatta hyvältä: hyvää ruokaa, rentoutumista, hemmottelua ja ehkä vähän shoppailuakin hyvän ystävän kanssa uudella hulppealla Viking Grace -laivalla.
No okei, pakko myöntää, että mielikuva risteilyaluksesta meni heti kättelyssä vähän uusiksi, kun astuin Gracelle. Sain samantien unohtaa mielikuvat ummehtuneesta ja aikansa eläneestä purkista, kun vastassa oli monin tavoin varsin tyylikäs kokonaisuus. Valoisaa, avaraa ja raikasta – sellainen mielikuva tuli ihan ensimmäisenä ajatuksiin.

Vaikka tämän reissun pääpaino oli hemmottelussa (ja siitä lisää vielä myöhemmin), ehdin vähän tsekkailla laivalla myös shoppailutarjontaa. Pakko sanoa, että yllätyin todella tax free -putiikkien tarjonnasta. Gracella voisi kuvitella ihan oikeasti shoppailevansa muutakin kuin kosmetiikkaa ja karkkia. Itse bongasin tax free -valikoimasta esimerkiksi Furlan ja Coccinellen laukkuja, hämmästyttävän laajan ja kivan valikoiman eri vaatemerkkejä, Happy Plugseja ja Happy Sockseja, Conversen ja Vansin tossuja sekä paljon muuta.
Laivalta saa myös joitakin kosmetiikkamerkkejä, jotka muuten eivät ole vielä rantautuneet Suomeen kuten Bath & Body Works, joka on vielä täällä melko tuntematon, mutta maailmalla tosi suosittu kauneusbrändi. Ja onpa Gracella myös Victoria’s Secretin oma liike, joka täyttää ihan pian vuoden – ja taisi olla merkin ensimmäinen putiikki täällä Suomen suunnalla.

Toinen ykkösjuttu laivalla oli ehdottomasti ruoka. Huh, miten hyvää ruokaa! Pohjoismaisesta makumaailmasta ammentava menu vei kielen mennessään ja pakko mainita, että aamiaispöydän puuro (kyllä!) oli parasta koskaan syömääni. :D Olin jossain vaiheessa huolissani, että mahtaisinko pärjätä koko päivän pelkällä aamiaisella ja illallisella. Huoleni osoittautui turhaksi – hyvä, kun olin illalliseen mennessä edes ehtinyt toipua siitä ähkystä, johon sain itseni aamiaisella järjestettyä.
Näin arkipäivänä laivalla tuntui olevan aika rauhallinen meno. Seuranamme oli lähinnä eläkeikäistä kansaa ja tunnelma oli mukavan raukea. Jos siis kaipaa rauhaa ja rentouttavia hemmottelutunnelmia, ei välttämättä ole ollenkaan huonompi vaihtoehto lähteä reissuun arkipäivänä. Viikonloppuna varmasti sitten on vauhdikkaampaa. :)

Jos joitakin yleisiä huomioita laivareissulta mainitsisin, niin ensinnäkin 24 tuntia hujahti hyvässä seurassa ihan todella nopeasti. Mietimme ystäväni kanssa, että olisimme helposti viihtyneet keskenämme paatilla parikin yötä. Erityispointseja on annettava myös laivan henkilökunnalle – parempaa ja ystävällisempää palvelua en voisi kuvitella. :) Ja ehkä tärkeimpänä: tämän kokemuksen jälkeen lähtisin ihan mielelläni uudestaan eli risteilykammo selätetty!
Pienenpieni kiva yllärikin olisi teille, sillä saan arpoa tax free -valikoimastakin löytyvän Happy Plugsin kuulokesetin, iPhone-takakuoren sekä tuollaisen iPhoneen sopivan latauspiuhan yhdelle onnekkaalle tuosta upeasta metallinhohtoisesta deluxe-sarjasta. Sinun tehtäväksesi jää vain kertoa, että minkä kolmesta metallisävystä valitsisit mieluiten: hopeisen, kultaisen vai ruusukultaisen? Kerro myös, oletko itse risteilyihminen ja millaiselle risteilylle itse mieluiten lähtisit? Jätä kommenttisi ma 23.11.2015 mennessä toimivan sähköpostiosoitteen kera, niin olet mukana kisassa.





Photos: Jenni Rotonen / Pupulandia
Tags: kilpailu, reissussa, yhteistyö
Categorised in: Matkat