Teehetki ja skonssileipurin debyytti
2 68
Kaupallinen yhteistyö: Twinings
Olipas ihanaa huomata viimeviikkoisen postauksen yhteydessä, että täällä blogissa pyörii aika paljon muitakin teen ystäviä. :) Tänään oli aika vihdoin ja viimein viettää niitä ihastuttavia teekutsuja, kun kutsuin ystäväni Peetan piiitkästä aikaa kylään. Ja leivoin skonsseja ensimmäistä kertaa ikinä. Leipomisprosessin huvittavia vaiheita voitte kurkistella halutessanne Snapchatin puolelta (jennipupulandia). Lopputulos oli pienestä säädöstä huolimatta silti hirmuisen herkullinen eli voin lämmöllä suositella viime postauksessa jaettua Nigella Lawsonin skonssireseptiä – edes minä en voinut sillä epäonnistua!
Skonssien seurana tarjoilin kirsikka- ja viikunahilloa sekä tuorejuustoa, nam! Ja teen osalta testailimme Twiningsin minttuteetä sekä metsämarjoilla maustettua mustaa teetä. Tämä oli sellainen täydellinen ensimmäinen alkusyksyn teehetki, kun kaivoin ensimmäistä kertaa kesätauon jälkeen kynttilätkin kaapista tunnelmaa luomaan. Voitte olla varmoja, että tulen järkkäämään teekutsuja toistekin ja eiköhän tuo skonssireseptikin pääse käyttöön toistamiseen. Leipomisessa ei vierähtänyt kuin aivan lyhyt tovi ja luovallakin otteella skonsseista tuli todella onnistuneita. Vinkki: skonssimuotin virkaa ajoi erinomaisesti myös jauhoissa pyöräytetty kuohuviinilasi. ;)

Moni muuten viimeksi kyseli noista suloisista teekupeista, että mistä ne ovat peräisin. Olen itse asiassa saanut ne joskus aikaisemmin nimenomaan Twiningsilta, mutta ovat siis tanskalaista Miss Étoile -merkkiä, jonka nettisivuilla ei valitettavasti kyllä ole verkkokauppaa, mutta googlaamalla löytynee jälleenmyyjiä. Varoituksen sana kyllä heti alkuun, sillä Miss Étoilen valikoima on niin hurmaava, että voi koitua kukkarolle kohtaloksi.
Mutta sitten olisi vielä aika paljastaa viime kertaisen kisan voittaja, koska joku onnekas saa nimittäin omakseen ihanan paketin Twiningsin uutuuksia. Tällä kertaa arpaonni suosi seuraavaa kommentoijaa:
NannaKoo:
Syksy ja teekutsut!
Kiitos kaikille osallistuneille ja ihania alkusyksyn teehetkiä!




Photos: Jenni Rotonen / Pupulandia
Tags: I love food, Kaupallinen yhteistyö, koti, Ruoka & juoma
Categorised in: Uncategorized