Kämppä kuntoon
204 81
Kaupallinen yhteistyö: Orthex Smartstore
Sanokaa, etten ole ainoa, jonka kotona velloo kaikenlaista pikkutavaraa ja sälää nurkissa vailla kunnollista omaa paikkaa? En ole maailman järjestelmällisin ja siistein ihminen, ja kaikkein vaikeinta minulle siisteydenpidossa on nimenomaan kaiken tuollaisen pikkusälän hallinta. Se tuppaa jäädä pyörimään pöydille ja hyllyille keräämään pölyä eikä takuulla löydy etsittäessä.
Moni on hehkuttanut sosiaalisessa mediassa Marie Kondon KonMari-kirjaa, joka palautevyöryn perusteella on aivan must kaikille, joilla on liikaa tavaraa tai muuten vain vaikeuksia pitää kotia järjestyksessä. Odotan innolla, että pääsen itsekin tutustumaan opukseen, mutta sitä odotellessa olen todennut, että kodin järjestystä voi parantaa ja tavaroiden löytymistä helpottaa ilman varsinaista elämänmuutostakin.

Yksi avainjuttu siistissä kodissa on se, että kaikelle on oma paikkansa – ja se, että tavarat kiltisti myös palautetaan omille paikoilleen käytön jälkeen HETI eikä sitten vähän myöhemmin. Minun ongelmani on ehkä ollut juuri se, että on paljon tavaraa, jolle en ole oikein keksinyt selkeää omaa paikkaa. Pikkutavaraa pyörii siellä täällä ja nurkissa lojuu epämääräisiä paperikasseja. Olen myös vähän sellainen mañana-henkinen persoona, jonka mielestä sen ikävämmän velvollisuuden (eli tiskit, pyykkien lajittelun, sovitetun vaatekasan laittamisen takaisin kaappiin, jne.) voi aina hoitaa vähän myöhemmin.
Toinen ongelma on se, että olemassa olevaa säilytystilaa ei ole hyödynnetty järkevästi. Parhaita esimerkkejä säilytystilan tehokkaasta käytöstä on vaatekaapin säännöllinen siivous. Tuntuu, että sinne mahtuu aina puolet enemmän tavaraa, kun kaapin sisällön käy tasaisin väliajoin läpi ja viikkaa vaatteet uudelleen siististi.

Mutta se pikkusälä… Mihin sen oikein tunkisi? Minun huushollissani kaikkein suurin säilytysongelma on kosmetiikka. Saan bloggaajana valtavan paljon kosmetiikkatuotteita testattavaksi, mikä on tietysti mukavaa, mutta tuo tullessaan ihan oikean säilytysongelman. Lahjoitan minulle sopimatonta ja tarpeetonta kosmetiikkaa jatkuvasti pois, mutta silti sitä tuppaa kertymään. Tähän mennessä olen säilyttänyt kosmetiikkaani hiukan epäorganisoidusti paperikasseissa.
Sain kuitenkin säilytysongelmaani vähän yllättäen helpotusta, kun minulle tarjottiin yhteistyökampanjaa kotimaisen säilytyslaatikoita valmistavan Orthexin kanssa. Orthexin 20-vuotisjuhliaan viettävät Smartstore-sarja on aikanaan ollut ensimmäinen tämän tyyppisten säilytyslaatikoiden valmistaja ja nykyään laatikoita on saatavilla kaiken kokoisia ja monenlaisiin eri tarpeisiin. Kestävyydestään ja laadustaan tunnettuihin Smartstore-laatikoihin on tarjolla myös erilaisia sisäosia, joiden avulla tavarat saa järjestettyä entistäkin paremmin.

Ennen vs. jälkeen

No, nyt on laatikoita, mihin jemmata kosmetiikkavuoreni! Ja mikä olennaisinta: järkevämmän säilytysratkaisun myötä sain myös kimmokkeen järjestellä tavarat fiksummin. Nyt tietyn tuotekategorian kosmetiikka löytyy näppärästi samasta paikasta yhdellä kertaa, eikä tarvitse kaivella ja etsiskellä paperikassien pohjalta, että missäköhän mikäkin mahtaa olla. Kynsilakat ovat kätevästi kaikki samassa laatikossa sekä ripsivärit kootusti omassa lokerossaan ja huulipunat omassaan. Ja inspiraation tai tarpeen iskiessä on realistisia mahdollisuuksia löytääkin jotain! Puhumattakaan siitä, että ovathan nuo laatikot nyt aika paljon siistimmän näköisiä kuin epämääräiset pölyä keräävät nyssykät. Ohessa vähän ennen vs. jälkeen -kuvaa havainnollistukseksi.
Pakko on myös kiitellä näitä Smartstore-laatikoita siitä, että niiden muodot ja koot on hyvin mietitty. Olin ällistynyt, kun huomasin, miten paljon tavaraa tuollainen laatikko vetää sisäänsä – varsinainen tilaihme!
Lisäksi on annettava noille Smartstore-laatikoille pisteitä siitä, että raikkaan valkoisine sisäosineen ne ovat yllättävän kivan näköisiä. Kun miljoonat eriväriset purkit ja purnukat eivät paista (sinänsä kätevien ja tavaroiden löytymistä helpottavien) läpinäkyvien kylkien läpi, voisi tällaista laatikkoa kuvitella pitävänsä ihan jossain näkyvälläkin paikalla. Ja jos nyt ei näitä halua esille laittaa, niin tiiviit laatikot saa mainiosti pinottua päällekkäin vaikkapa kaapin kätköihin tai kylppärin hyllyille.
Noiden kosmetiikan säilytykseen valitsemieni boksien lisäksi lempituotteitani Orthexin valikoimasta ovat kiltisti rullaavat ja nätisti kiinni napsahtavat sängynaluslaatikot, jotka ovat pienessä asunnossa säilytyspulmien todellinen pelastaja. Sinne sujahtavat ilahduttavasti piiloon liinavaatteet, pyyhkeet sekä paljon muuta.
Jos jollakulla muullakin on samantyyppisiä säilytysongelmia, niin nyt olisi ainakin yhdelle onnekkaalle luvassa helpotusta tilanteeseen. Saan nimittäin arpoa yhdelle onnelliselle 100 euron arvoisen paketin Orthex Smartstore -säilytyslaatikoita, joista yhteen on jemmattu vielä noin 100 euron arvosta kosmetiikkaa! Jos siis tällainen paketti kiinnostaa, niin kerrohan kommenttiboksissa, mikä paikka omassa kodissasi kaipaisi kipeästi parempaa järjestystä. Saa myös ilolla vinkkailla omia säilytysniksejään, jos on ässiä hihassa. :) Osallistumisaikaa kisassa on su 20.9.2015 asti ja muistathan jättää kommenttisi yhteyteen toimivan sähköpostiosoitteen.

Ennen vs. jälkeen



Photos: Jenni Rotonen / Pupulandia
Tags: Kaupallinen yhteistyö, kilpailu, koti, Muu koti, sisustus
Categorised in: Koti