4/06/15

Kevään lempihousut: culottes

14 81 jenni1.jpg

Tällä viikolla koitti taas se iloinen hetki, kun postiluukusta tupsahti jotain muutakin kuin vain laskuja: uudenkarhea keskäkuun Trendi. :) Jos olet ehtinyt jo selailla uutta numeroa, olet saattanut bongata lehden sivuilta tutut kasvot – tässä kuussa oli nimittäin jälleen minun vuoroni esitellä yksi ajankohtainen trendi. Ja kävipä niin hauskasti, että minun vuorolleni lankesi oma suosikkini tämän kevään villityksistä: lyhyet ja leveät culottes-housut. 

Culottes-tyyppiset pöksyt ovat kevään mittaan tehneet ryminällä tuloaan sekä kauppojen hyllyille että omaankin vaatekaappiini. Näen itse jotenkin tämän culottes-trendin vähän kuin jalostuneena versiona viime kesän midihame-buumista: mitta on suunnilleen sama ja muodossakin on jotakin yhteistä, mutta tässä versiossa on vain helman sijaan lahkeet. Ja culottesit ovatkin jyränneet omalta osaltani kevään pukeutumissuosikiksi monesta syystä: ne ovat ennen kaikkea tosi mukavat päällä, vyötäröltä korkea ja kapea mutta alaspäin levenevä malli imartelee kroppaa vähän kellohameen tavoin, housuiksi ne ovat hyvinkin naiselliset ja nilkat paljastava lahkeenpituus (etenkin korkokenkien kera) tekee kokonaisuudesta kevyen ja siron housujen leveästä mallista huolimatta. Ja onhan tämä nyt ihanan tervetullutta vaihtelua aivan hemmetin kauan jatkuneelle pillilahkeiden ylivallalle.

jenni2.jpg

Vaikka omaan vaatekaappiin culottes-housut ovat jo tehneet pysyvän sijansa, kiinnostavaa uutta kulmaa lehtijuttuun tarjosi paitsi se, että asuyhdistelmissä on raikkaan uudenlaista ideaa, myös se, että mukaan valikoituneet pöksyt ovat materiaaliltaan denimiä. Materiaalivalinta on tekee nimittäin vaatteelle paljon. Nämäkin housut näyttäisivät kovin erilaisilta ohuesta ja liehuvan löysästä kankaasta valmistettuina – jämäkkä denim puolestaan antaa housuille ryhtiä ja muotoa aivan eri tavoin. Tarkemmat tyyli- ja tuotevinkit voitte kurkata kesäkuun Trendistä! :)

Joko culottes-malli on tehnyt tulonsa teidän muiden vaatekaappeihin? Ja mikä on oma lemppariyhdistelmäsi tämän mallisten housujen kanssa juuri nyt?

Translation: The new Trendi June issue has arrived! And you may find a familiar face on the pages of it. :) Plus some inspiration for the culottes trend, which happens to be my favourite this spring. Have you tried culottes yet?

jenni3.jpg

Trendi Magazine June 2015

Photography: Sebastian Johansson

Style: Suvi Poutiainen

Editor: Noora Nuotio

Model: Jenni Rotonen

Tags: , , , , , , ,

Categorised in: Muoti

14 kommenttia

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

  • Rike

    Huhhuh Jenni, oot kyllä upea ilmestys!:)

  • -H

    Todella, todella, TODELLA upeita kuvia!!!

  • Millapauliina

    Näytät Jenni niin perhanan hyvältä että! Joka vuosi kauniinmpi, ihmeellistä. X

  • Voi Jenni, näytät niin kauniilta! Toi toka asu on ihan mahtava, vitsit kun löytäisin hyvät culottesit. Mulla on yhdet, mutta niissä on kreisi kuosi ja kaipaisin yksivärisiä kaveriksi :D

  • lotjake

    Makeen näköset meikit! :) Ja housutkin on hyvät! ;) Ite ostin culottes malliset housut naamiaisiin parilla eurolla uffilta. Nyt alan todellakin stailaamaan niitä arkikäyttöön myös!

  • Minä vain

    Pitikin tulla kehumaan sua kuvien johdosta, mutta olit näköjään ehtinyt tekemään postauksen ensin! :) Mutta siis LUOJA, MITEN KAUNIITA KUVIA! Sori isot kirjaimet, mutta olen todella vaikuttunut…

  • Upeita kuvia! <3

  • Vierailija

    Vau,mitä kuvia! :)

  • Too

    Olet pysäyttävän kaunis! Vautsivau ja va-va-voom!

  • Vierailija

    Mä en vaan suostu uskomaan että noi housut voi näyttää hyvältä muuten kun tuollaisella superhoikalla vyötäröllä :D

  • Hanna Maria

    Taisin jossain vaiheessa ajatella, että tälle trendille en kyllä syty. Nyt pikkuhiljaa housut alkavat kuitenkin näyttämään aika hyvältä.. :D

  • Perhosen ajatuksia

    Todella upeita kuvia! Sulle Jenni sopii aivan täydellisesti kuvissa oleva lämpimän sävyinen meikki. Kaunotar isolla K:lla :)

  • MuuMuu

    ”Joko culottes-malli on tehnyt tulonsa teidän muiden vaatekaappeihin?”

    Ei ole, eikä tule. Täytyy sanoa, että ihan hämmästyttävän rumat housut. Jos ne olisivat edes täyspitkät, mutta sekä leveä että vajaamittainen?

  • Pumpuli

    Missssssstä noi housut on?? <3

Related posts