Maailman paras kauneushoito
22 76
Kauneushoito testattu blogin kautta
Voiko iho olla samanaikaisesti kuiva ja rasvoittuva? Mikäli omaa naamaa on uskominen, niin kyllä voi. Ihoni on viime heinäkuun ja e-pillereiden lopettamisen jälkeen seilannut sellaisen hormonimyrskyn aalloissa, ettei se taida ihan tietää itsekään, mihin ankkuroituisi.
Kuten pari viikkoa sitten tuumailinkin, pahimmat myllerykset taitavat olla jo takanapäin, mutta yhä ollaan kaukana siitä suhteellisen huolettomasta ja kauniista ihosta, josta sain noin 10 vuoden ajan nauttia. Tänään kuitenkin jo hiukan lähempänä sitä kuin eilen – kiitos aivan mahtavan kauneushoidon, jota pääsin tänään kokeilemaan. Kuvissa vilahtelee meikäläisen onnellinen ja meikitön nassu tänään hoidon jälkeen ikuistetuissa kuvissa.
Kelataan ensin silti hiukan taaksepäin… Viime kuukausina iho on tuntunut mystisesti yhtäaikaa kuivalta ja rasvaiselta. Otsa ja nenänpielet alkavat päivän mittaa kiiltää ja vaikka suuret finnit loistavat poissaolollaan, kasvoissa on siellä täällä pientä näppyrykelmää ja epätasaisuutta. Myös rintakehään, yläselkään ja kaulaan ilmestyy säännöllisin väliajoin kaikenlaista pikkunäppyä. Samaan aikaan kasvojen iho kiristelee pesun jälkeen ja paikoin jopa hilseilee kuivuuttaan.

Blogissani käytyä ihokeskustelua on seurattu mitä ilmeisimmin mielenkiinnolla myös ammattilaispiireissä, sillä olen saanut useita ihopostausteni innoittamia viestejä kosmetologeilta ja kauneusalan ihmisiltä. On tuntunut lohdulliselta, että moni on halunnut yrittää auttaa ja neuvoa minua ihopulmissa – kiitos kaikille teille! Kiitos myös kaikille teille omia tarinoitanne jakaneille. On selvästi tärkeää, että näistä ihojutuista sekä e-pillereiden hyvistä ja huonoistavaikutuksista ihoon puhutaan.
Sain jokin aika sitten viestiä HydraFacial-kasvohoidon maahantuojalta, joka uskoi vakaasti, että tuo kauneusalan lehdissä ylistetty hoito voisi tuoda avun myös minulle. Itse asiassa olen päässyt kokeilemaan hoitoa pikatestissä joskus pari vuotta sitten, mutta ihoni tilanne oli silloin täysin erilainen. Olen kuullut hoidosta niin paljon hyvää ja kauneusguruni Saara Sarvaskin nimesi HydraFacialin muutama vuosi sitten ylivoimaisesti parhaaksi ja tehokkaimmaksi koskaan kokeilemistaan kasvohoidoista ja ihonpuhdistuksista.
Kaiken HydraFacialista kuulemani perusteella tartuin maahantuojan ehdotukseen, että saisin kokeilla, olisiko hoidosta iloa minun ihotilanteessani. Ja tänään marssin jännittynein mielin Kitty Cat Beauty Centeriin Annankadulle kasvoja vasten piiskaavassa räntäsateessa. Olen käynyt elämäni aikana kasvohoidoissa vain hyvin harvoin, joten siinä on aina pientä erityistä luksusta ja jännitystä, kun pääsee istahtamaan kosmetologin tuoliin. Nyt tietysti jännitti ekstraa sekin, että mahtaisiko tuosta hoidosta olla minulle apua ja miten ihoni siihen reagoisi.
Aluksi käytiin läpi muutamia perusjuttuja ja täytin esitietolomakkeen. Kosmetologi selitti minulle ensin HydraFacial-hoidon kulun ja periaatteet ja sitten ryhdyttiin imuroimaan. Hoidon teho perustuu siis mystiseen alipaineimulla toimivaan laitteeseen, joka kuorii ja ihmee iholta meikin jäänteet, kuolleen ihosolukon, lian, ylimääräisen talin ja epäpuhtaudet pois. Kaikki moska kerääntyy erilliseen säiliöön, josta voi sitten jälkikäteen ihan silmin nähdä, miten paljon kaikkea ylimääräistä ihossa on ollut tukkeena. Voi pojat, kyllä oli kuulkaa sameaa se tavara, joka ihosta irtosi!

Hoitoa voidaan tarvittaessa tehostaa esimerkiksi happokuorinnalla, josta Saaran tavoin myös minulle tuli ensimmäiseksi mieleen se <a href=”https://www.youtube.com/watch?v=WgpFKCVZmVU” target=”_blank”>Sinkkuelämää-Samanthan punaisena kauneushoidon jälkeen helottanut naama. Tämä hoito kuitenkin on ihan toista maata eikä moisia reaktioita tarvitse pelätä. Vaikka tunsin hoidon aikana ihossa kuumotusta ja kihelmöintiä, kotiin lähtiessä naamataulu oli aivan uskomattoman hehkeän, heleän ja tasaisen värinen.
Koska HydraFacialin yksityiskohtia on vaikea tiivistää ja pelkään unohtavani matkasta jotakin tärkeää, suosittelen, että kurkkaatte hoidosta lisäinfoa HydraFacialin nettisivuilta sekä kauneushoitolan omilta sivuilta. Siellä on hyvin kattava selonteko kaikesta ja jopa videokuvaa tästä prosessista löytyy. :) Omilla kasvoilla hoito tuntui miellyttävältä ja imuroinnin hassusta tuntumasta huolimatta olin nukahtaa kosmetologin tuoliin kesken kaiken. Käsittely tehtiin kevyesti myös kaulalle ja dekoltee-alueelle, jossa minulla on kasvojen lisäksi ollut epäpuhtauksia.
Kosmetologin kanssa juttelimme, että minun ihotyyppini on oikeastaan aika ihanteellinen tälle hoidolle – ja harmillista kyllä, hieman vaikea hoitaa itse. Ihoni on siis pinnan alta tällä hetkellä rasvoittuva, mutta atooppiseen ihottumaan taipuvaisena kuivuu silti todella herkästi. Kosmetologi kuvaili ihoani sellaiseksi läpikuultavan kiristeleväksi ja kertoi tämän tyyppisen ihon yrittävän epätoivoisesti säilöä kosteuden luomalla pintaan kireän kalvon, jotta kosteus ei pääsisi haihtumaan. Ongelmana vain on, että tällöin iho ei pääse vapaasti hengittämään ja myös tali jää kiristelevän kuivan pintakerroksen alle jumiin ja muodostaa juuri sellaista epätasaista röpelöä varsinkin otsaan ja kasvojen reunamille. Käy järkeen ja kieltämättä kuvastaa täydellisesti ihotyyppiäni.
HydraFacial-hoito kuorii iholta kuolleen ja kuivan ihosolukon, pehmittää samalla ihohuokosia ja talirauhasia sekä lopuksi kosteuttaa ihoa tehokkaasti. Ja samalla se tosiaan ihmee iholta pois kaiken ylimääräisen. Näin ollen iho pääsee hengittämään, syväpuhdistuu ja tulee vielä syväkosteutettuakin samalla. Ja sen todella huomaa jo heti hoidon jälkeen! En muista milloin ihoni olisi näyttänyt yhtä tasaiselta ja sileältä. Otsan epätasaisuus ja pikkunäpyt katosivat tunnin hoidossa lähes tyystin ja iho tuntuu ihan käsin kosketeltunakin pelhmeältä ja sileältä. Myös ihon väri on tasainen – kaikki harmaus ja punoitukset ovat poissa. Olen täysin myyty!

Sovimme, että menen vielä kuukauden päästä uusintahoitoon ja kokeilemme mahdollisesti tuolloin vielä vähän vahvempaa tehoa, mutta ensimmäisen käynnin jälkeen olen jo aivan ihmeissäni, miten ällistyttävän suuri ero voi ihossa tapahtua noin nopeasti. En ole koskaan kokenut vastaavaa! Voin siis oman kokemukseni perusteella lämpimästi suositella etenkin kuivasta ja/tai epäpuhtaasta ihosta kärsiville.
En hoksannut ottaa ennen-kuvia, mutta muiden ennen-jälkeen-kuvia voi tsekkailla HydraFacialin nettisivuilta. Moni noista esimerkkitapauksista on saanut pidemmän jakson hoitoja, mutta oma iho tuntuu ja näyttää kuitenkin ihan silminnähden erilaiselta jo yhden hoitokerran jälkeen. Roaccutan-kuurin viimeisen vuoden aikana syöneille tai oikein hankalalle ja tulehtuneelle akneiholle tai kovin ihottumaiselle iholle tätä hoitoa ei suositella, mutta esimerkiksi herkälle, kuivalle tai lievästä aknesta kärsivälle iholle HydraFacial sopii hyvin. Käsittelyn hinta vaihtelee suunnilleen 100-130 euron välillä riippuen hiukan siitä, mitä kaikkea siihen sisältyy.
Oma ihoni on yhä kaikkea muuta kuin täydellinen: siinä on kaikenlaista pientä nyppyä, epäpuhtautta ja punoitusta, mutta näin kauniilta ja tasaiselta se ei ole tainnut meikittömänä näyttää sitten viime heinäkuun, jos sitä ennenkään. Hoidon jälkeen ihohuokoset ovat sen verran auki, että pintaan saattaa pukata pientä epäpuhtautta ja iho voi rasvoittua, mutta se kuulemma kuuluu asiaan ja rauhoittuu muutaman päivän kuluessa. Odotan siis mielenkiinnolla, miltä nassu tuntuu loppuviikosta ja miten kauan tämä tasaisen sileä olotila mahtaa pysyä ilonani. Ensivaikutelma hoidosta on kuitenkin niin huikea, että piti heti innostuksissani päästä jakamaan kokemukset. :)
Onko joku teistä muista kokeillut tätä hoitoa? Olisi kiinnostavaa kuulla muidenkin kokemuksia!

Photos: Jenni Rotonen / Pupulandia
Tags: hyvinvointi, Iho, kauneus, Muu kauneus, Testatut
Categorised in: Kauneus