Kuivan, herkän ja epäpuhtaan ihon lempparikosmetiikkaa
23 78
Jutun tuotteet on saatu testiin blogin kautta.
Ihoasiat ovat viimeisen puolen vuoden aikana olleet täällä blogissa taas pinnalla, sillä lopetin kesällä e-pillereiden syömisen ja olen siitä lähtien seuraillut jännityksellä, miten muutos on vaikuttanut ihooni. Viimeiset ihokuulumiset kertoilin noin kuukausi sitten, jolloin pillereiden lopettamisesta oli kulunut nelisen kuukautta. Koska aihe on puhuttanut blogissa kovasti, ajattelin esitellä myös omat ihonhoitolempparini! Meikkipussiini on nimittäin ihomuutosten myötä löytänyt tiensä muutama uusi tulokas. :)
Sormet ja varpaat ristissä uskaltaudun nyt toteamaan, että uskoisin omalla kohdallani pahimman olevan iho-ongelmien osalta ohi. Ja mikäli näin todella on, voin myös sanoa selvinneeni todella vähällä. Ihan vielä en uskalla huokaista helpotuksesta täysin, mutta juuri nyt näyttää lupaavalta. Ehkä pahin vaihe ihon osalta on tähän mennessä ollut kuukausi-pari sitten, jolloin kasvoihin pukkasi paljon pientä näppyä ja epäpuhtautta kuten myös kaulaan, yläselkään ja rintakehään. Mitään sellaisia suuria ja kivuliaita finnejä en ole saanut lainkaan, mutta jossain vaiheessa kasvot olivat joka puolelta sellaisen pienen rykelmän peitossa.
Nyt iho tuntuu hiukan rauhoittuneen ja epäpuhtauksien määrä vähentyneen ja olenkin toiveikas, että pahin olisi jo takanapäin. Täydellisen sileää ja virheetöntä hipiää minulla ei varmasti tule olemaan koskaan, mutta varsinkin kasvojen iho voi selvästi nyt paremmin. Ehkä kasvoilla näkyvät nyt entistä selvemmin luonnolliset hormonitasapainon vaihtelut kuukaudenkierron mukaan, mutta yleisellä tasolla tilanne tuntuu olevan melko tasapainossa. Huojennuksekseni iho on koko ajan on ollut sellaisessa kunnossa, että epäpuhtaudet on saanut helposti meikillä halutessaan piiloon. Osansa ihon hyvään tilanteeseen on varmasti myös sillä, että tunnen nyt löytäneeni ihohoitoon hyvät ja mieluisat tuotteet.

On tuottanut jonkinmoista päänvaivaa pohtia, miten tätä uudenlaisella tavalla oireilevaa ihoa hoitaisi. Kokemusta yhtäaikaisesti kuivan ja epäpuhtaan ihon hoitamisesta on jo teinivuosilta ja nyt viime kuukausina iho onkin muistuttanut sitä 15 vuoden takaista tilannetta, kun iho samaan aikaan kiristeli kuivana ja puski epäpuhtauksia. Etenkin nyt talvella iho kuivuu todella herkästi, joten joudun ehdottomasti hoitamaan sitä ensisijaisesti tuon kuivuuden näkökulmasta.
Minulla on taipumusta atooppiseen ihottumaan, joten epäpuhtauksista huolimatta joudun todella painottamaan ihonhoidossa riittävää kosteutusta eivätkä useimmat rasvaiselle iholle tarkoitetut tuotteet sovi minulle lainkaan. Jos siis jollakulla muullakin on samanlainen ihotyyppi (kuiva, atooppiseen ihottumaan taipuvainen ja herkkä, mutta silti myös epäpuhtauksia sekä rasvoittumista T-alueella), niin tässä olisi pari erittäin hyväksi havaittua tuotevinkkiä – poimikaahan talteen! :)
Pai Rosehip Bio Regenerate -ruusunmarjaöljy + Estelle & Thild Biocalm Optimal Comfort Rescue Oil
Joku vinkkasi aiemman ihopostauksen kommenteissa löytäneensä apua ihon rasvoittumiseen ja epäpuhtauksiin öljyistä. Vaikka saattaisi tuntua epäloogiselta levitellä jo valmiiksi tarpeettoman rasvaiselle iholle öljyä, innostuin silti kokeilemaan, sillä olen tykännyt öljyistä ihonhoidossa aiemminkin kovasti. Luonnonkosmetiikkamerkki Pain ruusunmarjaöljystä olen intoillut joskus aiemminkin, mutta uutena kokeiluun pääsi nyt Estelle & Thildin herkän ihon kasvoöljy (sekin luonnonkosmetiikkaa).
Ryhdyin testailemaan öljyjä siten, että iltaisin levitin puhdistuksen jälkeen iholle ihan reilulla kädellä öljyä ja painuin nukkumaan. Ja yllätyksekseni öljy on jotenkin tuntunut jopa rauhoittavan tuota rasvoittumista. En tiedä, mihin tämä perustuu, mutta ehkä öljy jotenkin auttaa huijaamaan ihoa tajuamaan, että sitä rasvaa ei tarvitse puskea läpi enää enempää? Itse olen ollut öljyjen tehosta nyt niin vakuuttunut, että niitä kokeiltuani ovat olleet jälleen käytössä joka päivä. Käytän siis öljyä iholle vain öisin ja päivisin laitan iholle kosteusvoidetta. Pain ruusunmarjaöljy on ihana tuote ja niittänyt jos jonkinmoista kauneusalan palkintoa, mutta tällä hetkellä oma lempparini on tuo tuoksuton Estelle & Thildin herkän ihon öljy.
Lierac Anti-Blemish Keratolytic Solution
Olen kuullut apteekkimerkki Lieracin tuotteista paljon hyvää ja muutamaa putelia joskus testanneena ollut merkistä varsin vaikuttunut. Nyt sain kokeiltavaksi Lieracin epäpuhtaalle iholle tarkoittun keratolyyttisen hoitonesteen, jota käytetään kasvoveden tapaan niille kohdille ihossa, joissa on näppyjä. Käsittelen siis illalla ihon puhdistamisen jälkeen epäpuhtaudet ja erityisen rasvoittuvat kohdat Lieracin puhdistusnesteeseen kostutetulla vanulapulla.
Hoitoneste puhdistaa epäpuhtauksia, supistaa ihohuokosia ja hillitsee talineritystä. Tässä tuotteessa on vähän sellainen lääkemäinen tuntu ja tuoksu, mikä ei ainakaan omasta mielestäni ole kuitenkaan mitenkään häiritsevä tai paha asia. Olen selvästi huomannut puhdistusnesteen rauhoittavan ihoa ja hillitsevän näppyjen syntymistä sekä vauhdittavan niiden parantumista. Kun olen välillä jättänyt esimerkiksi reissuilla käyttämättä tätä, eron huomaa selvästi. Samaan sarjaan kuuluu myös muita aikuiselle iholle sopivia täsmätuotteita rasvoittumisen ja epäpuhtauksien hillitsemiseen, kannattaa tsekata. :)

Estelle & Thild Biocalm Soothing Moisture Day Cream + Soothing Eye Cream
Olen toden teolla tykästynyt luonnonkosmetiikkamerkki Estelle & Thildin herkän ihon Biocalm-tuotesarjaan, joka kosteuttaa sopivasti ja tuntuu todella rauhoittavan herkkää ihoa. Olen käyttänyt Estelle & Thildiä ennen näitä ihon uusia oikkujakin ja löytänyt niistä avun muun muassa armottomaan kuivumiseen. On ollut hauskaa huomata, ettei meikkipussia ole tarvinnut laittaa kokonaan uusiksi, vaikka ihotyyppi onkin hiukan muuttunut.
Päivisin minulla on viime kuukausina ollut käytössä tuo Biocalm-sarjan päivävoide ja aamuin illoin olen levitellyt silmänympäryksille sarjan silmänympärysvoidetta. Olen testannut myös Biocalm-sarjan yövoiteen, joka sekin on oikein mainio tuote, mutta tällä hetkellä yövoiteen sijaan käytän tosiaan sitä öljyä. Jos sarja ei ole ennestään tuttu, suosittelen ihan ehdottomasti kokeilemaan, todella ihania tuotteita!
Oliko joukossa vanhoja tuttuja tai sellaisia tuotteita, jotka aiotte ottaa kokeiluun? :) Myös muut samanlaisen hankalan ihotyypin omistajat, vinkkailkaa ihmeessä kommenttiboksin puolella omista lempparituotteistanne, jos tulee mieleenn muita erityismaininnan ansaitsevia suosikkeja.
Translation: Do you happen to have the same kind of complex skin as I do: dry and sensitive but still problems with blemishes and oily T zone? If yes, check out these products mentioned in this post. I’ve found them to be excellent and a lot of help in my skin situation. :)

Photos: Jenni Rotonen / Pupulandia
Tags: Iho, kauneus, kosmetiikka, Testatut
Categorised in: Kauneus