Talvipäivän piristystakki
23 56
Olen muutamana viime viikkona tuskaillut, kun kaikki asut näyttävät talvitakkien kanssa niin synkiltä ja mustilta. Ratkaisu tilanteeseen löytyi oman vaatekaapin perukoilta, sillä pengoin esiin erään takkilöytöni, joka on todellinen talvipäivien piristäjä. :) Jostain syystä olen ujostellut korallinpunaisen villakangastakkini käyttämistä, mutta nyt pitkästä aikaa sovitin sitä ylleni.
Kävin aikanaan sovittelemassa tätä Sonia Rykielin vaaleanpunaista takkia My o My:ssa varmaan ties miten monta kertaa, mutten raaskinut ostaa, vaikka sen unelmanpehmeä villakangas hyväili sormenpäitä ja raikas väri tuntui suoranaiselta ilon pilkahdukselta talven keskellä. Lopulta samainen takki roikkui kaupan rekissä vielä alennusmyyntiaikaan ja ostin sen viimein omakseni.

Huomaa, että tyylijutuissa sitä ajautuu (ja jumiutuu) erilaisiin pukeutumiskausiin, ja parin viime vuoden aikana tuollainen naisellinen ja hempeän värinen takki ei jotenkin ole istunut sen hetkiseen mielialaan, niin ihana kuin se onkin. Nyt olen tämän polkkatukan myötä innostunut uudella tavalla naisellisemmasta ja tyttömäisemmästä tyylistä – jotenkin tämä lyhyempi ja graafisempi tukka tasapainottaa naisellisia vaatteita juuri sopivasti. Niinpä arvelin, että ehkä myös tämä takki voisi toimia lyhyemmän hiusmallin kanssa. Kaivoin kaunokaisen vaatekaapista ja kappas vain, se sopii entistäkin paremmin nyt, kun tukka on pätkäisty polkkamittaan.
Takki olisi varmasti jo itsessään piristänyt päivää, mutta päätin räväyttää vielä kengilläkin. Näinä sateettomina päivinä voi hyvin vielä kipitellä pikkukengissä, kun lämpötilakin on selvästi plussan puolella. Niinpä valitsin kenkähyllyltä matkaan leopardikuosia. Jos eivät vaaleanpunainen takki ja leopardikengät ilostuta päivää, niin ei sitten mikään!
Translation: I’ve been a bit bored with all the dark winter coats that cover up all colour underneath them. But then I remembered this lovely Sonia Rykiel winter coat that I bought a few years back – it’s the perfect piece to cheer up a winter day. For some reason I haven’t felt like dressing up in such a girly way for a long time but now with this bob haircut it feels different. The shorter hair somehow seems to balance the ultra feminine and girly clothes. So I think it’s time for this cute coat again! If this coat together with leopard shoes won’t cheer you up, I don’t know what will. :)

Takki Sonia Rykiel, leopardikengät Rizzo, sormus Efva Attling (saatu blogin kautta)



Photos: Wikke / Luukku
Tags: kengät, Löydöt, muoti, Muu tyyli, Päivän asut, Päivän tyyli
Categorised in: Muoti