Syyspäivän herkkuhetki ikkunan äärellä
8 37
Löysin pari kesää sitten niin mainion ja simppelin herkutteluidean, että olen palannut sen pariin myöhemmin monet kerrat. Mistään varsinaisesti reseptistä ei todellakaan voida puhua, koska tämän evään taikomiseen ei kokin tai leipurin taitoja tarvita. Jostain syystä tämä kyseinen herkku houkuttaa erityisesti syksyisin – mistä lie johtuu, mutta jotenkin hämyisät aamut, pimeät illat ja samean harmaat päivät siinä välissä saavat herkkuhimon hyrräämään.
Syksyiseen lempiherkkuuni ei tarvita kuin leipää, smetanaa, suolakurkkua, hunajaa ja mustapippuria. Yksinkertaista mutta herkullista! Tai no, poikaystäväni mielestä suolakurkkuleipäseni ovat suunnilleen ällöttävintä, mitä hän tietää. :D Smetana, suolakurkku ja hunaja ovat kaiketi aika tavallinen makuyhdistelmä, mutta en jotenkin osaisi napostella niitä sellaisenaan. Saaristolaisleipäviipaleen tai RuisRealin päällä ja mustapippurilla höystettynä kuitenkin maistuu myös minulle. Jos suolakurkku ei herätä inhon väristyksiä, suosittelen kokeilemaan. Ja varoitan: saattaa aiheuttaa riippuvuutta.

Olen nyt myös parina päivänä ulkoistanut ruokapöydän viran ikkunalaudalle, joka tuntuu olevan asunnon ainoa edes hetkittäin valoisa paikka. Vanhojen talojen leveille ikkunalaudoille voi keksiä monenlaistakin käyttöä, näemmä. Nykyisen kokoista Hesariakin mahtuu melkein lukemaan siinä luonnonvalon äärellä – entisen lakanamallin kanssa tästä ei olisi voinut haaveillakaan.
Mutta kyllä vain ovat hitusen verran ilahduttaneet päiviäni nämä herkutteluhetket ikkunan äärellä ja kynttilän valossa. Olen usein töiden parissa vähän sellainen pikakiituri, joka ei malta pitää taukoja lainkaan, kun pääsee vauhtiin. Kummasti on silti tauoillekin löytynyt sopivia hetkiä viime päivinä, kun on ollut tällainen rauhallinen herkkuhetki tiedossa… :)
Translation: My favourite autumn snack: cut a slice of islander bread or other juicy rye bread, spread some smetana (or sour cream) on it and add slices of pickles. Dribble a little bit of honey on top and grind some black pepper on top. Simply delicious! :)


Photos: Jenni Rotonen / Pupulandia
Tags: I love food, koti, Ruoka & juoma
Categorised in: Yleinen