Uusi kirpputori Kaapelitehtaalle lokakuun alussa
8 55
Hohoi, kirpparihaukat sekä kirpparipöytää etsiskelevät! Vallilan helmelle, Valtterin kirpputorille ei vieläkään ole löytynyt kunnollista manttelinperijää, vaikka kivoja kirpparitapahtumia onkin Helsingissä järjestetty useita kuluneen vuoden aikana. Uusia tulokkaita ovat olleet muun muassa Kattilahallin kirppis, Kierrätystehdas ja Eiran kirppis, muutamia mainitakseni.
Ongelmana kirpputoritapahtumien kanssa on ehkä ollut juuri se, että siinä missä Valtteri oli avoinna joka viikonloppu, useimmat sen jättämää aukkoa korvaamaan perustetut tapahtumat on järjestetty melko harvakseltaan tai vain kertaluontoisesti niin, että Valtteria kaipaamaan jäänyt kansa on rynninyt paikalle vähän liiankin sankoin joukoin. Siitä taas on seurannut se, etteivät useimmat kiinnostuneet välttämättä ole mahtuneet edes sisään.

Kattilahallin kirppis tulvi väkimäärässään tammikuussa niin yli äyräiden, etten viitsinyt lähteä edes jonottamaan sinne 100 metrin mittaisen ihmisvanan perälle. Vaikka kirppis järjestettiin käsittääkseni myöhemmin muutaman kerran uudelleenkin, ei sitten tullut yritettyä enää uudelleen. Kierrätystehtaan yhteydessä järjestetty bloggaajakirppis oli järjestelyiltään huippuluokkaa, ainakin myyjän näkökulmasta, mutta sielläkin yleisö joutui kaiketi jonottamaan melko kauan sisäänpääsyään – ja tilaisuus oli vain kertaluontoinen, joskin koko viikonlopun mittainen. Erittäin kiinnostavalta vaikuttaneen Eiran kirppiksen kurja kohtalo kantautui korviini ennen kuin ehdin edes käydä kurkkaamassa kivalta vaikuttanutta viikonloppukirppistä paikan päällä. Voi Valtteri, kuinka sinua kaivataan!
Onneksi nyt on taas tulossa uusi, ihan lupaavalta kuulostava kirpputoritapahtuma – tällä kertaa Kaapelitehtaalle. Tulossa on ilmeisesti koko Helsingin suurin kirppis, joka järjestetään ensikertaa lokakuun ensimmäisenä viikonloppuna. Ilmeisesti jatkoa katsotaan sitten ensimmäisen kirppiksen jälkeen, mutta toivottavasti tästä tulisi jokin säännöllinen juttu. Eihän tämä nyt ihan jokaviikonloppuista Valtteria korvaa, mutta säännöllisesti järjestettävä suurkirpputori toisi edes hiukan parannusta nykytilanteeseen. Tilaa kirppiksellä on noin 180 myyjälle ja mukana on myös vintageosasto sekä bloggaajakirppis, jotka löytyvät Merikaapelihallin yläkerrasta. Varsinaisten kirppismyyjien lisäksi Kaapelitehtaalla on jonkin verran myyjinä myös käsityöläisiä, jotka kauppaavat omia tuotteitaan. Uuden kirpputorin taustalla ovat Kattilahallin kirppiksen ja Kierrätystehtaan joukot, jotka päättivät kilpailemisen sijaan yhdistää voimansa. Mainiota! :) Ainoa miinus myyjien kannalta taitaa olla se, että pöytiä tai rekkejä ei Kaapelitehtaan tiloissa ole myyjille tarjolla. Jos joku kiinnostui lukemaan lisää, niin ainakin TÄÄLTÄ löytyy lisäinfoa.
Photos: Jenni Rotonen / Pupulandia
Tags: 2nd hand, Helsinki, Löydöt, menovinkit, muoti, Muu muoti, Newsflash, Shoppailuvinkit, Uutiset & yhteiskunta, Vintage
Categorised in: Muoti