Kalpeanaama kesäillassa
16 51
Kaikille midihameita rakastaville on jälleen luvassa asupostausta ja inspiraatiota, sillä liehuin taas eilen kesäillassa vekkihame ylläni. Totesin, että jos kerran kesäsäät ovat vähäksi aikaa tässä, on lämmöstä otettava ilo irti ja puin siis päälleni uuden lempparihameen. Eilisen asu oli oikeastaan hauska fuusio kahdesta viimekertaisesta asusta, sillä yhdistin puuterinsävyisen midihameeni tällä kertaa viime asupostauksessa nähtyyn siniseen silkkitoppiin. Tuo puuterisävy on sitä näppärä, että mustan tavoin siihen voi yhdistää lähes mitä tahansa väriä ja aina toimii. :) Itse asiassa tämä asu oli ylläni kerran jo viime viikolla, mutta vasta nyt sain siitä räpsäistyä pari kuvaa.

Huomasi, että illalla lämpötila alkoi jo viiletä ihan eri tavoin kuin aiempina päivinä ja tuulikin puhalsi koleasti, joten nappasin harteilleni mukaan R/H:n kreisin bomber-takin, jonka ostin itselleni alkuvuodesta synttärilahjaksi, kun bongasin haaveilemani takin sopivasti alennusmyynneistä. Hassu takki on tasaisen sinistä denimiä ja siinä on olkapäillä kullanhohtoiset hapsut. Ja takki kyllä oli lopulta ihan tarpeen, kun aurinko laski ja tuuli yltyi. Vaikka aiempina päivinä on ollut ihanan aurinkoista ja lämmintä, niin meikäläisen kalpeaan hipiään väri ei ihan niin helposti tartukaan. Kalpeanaamana siis mennään ja mikäs siinä. :)

Sininen sävy toistui takin ja topin lisäksi sandaaleissa, jotka ovat monena menneenä kesänä olleet lempparikengät. Ostin nuo joskus kolmisen vuotta sitten Zarasta ja ovat palvelleet uskomattoman hyvin. Kulumisen merkkejä ei ole ja kaiken huipuksi kengät ovat todella mukavat jalassa. Näillä jaksaa kävellä pidemmänkin matkaa. Rusketusrajoista ei tällä kalpeanaamalla ole vielä huolta, mutta loppukesästä saattaa olla jaloissa hauska seeprakuosi, jos kesä menee näissä sandaaleissa hilputellessa. :D

Sininen oli myös kainalossa keikkuneen pillerilaukun teemaväri. Löysin veikeän veskan Tukholman muotiviikon aikaan & Other Storiesista pilkkahintaan alennusmyynnistä. Huulet punasin taas luumusävyyn ja varpaankynnetkin matchasivat näpsäkästi huuliin, kun menin viime viikolla luumupäissäni lakkaamaan ne tuollaisiksi oikein tummiksi.

Bomber-takki R/H, puuterinvärinen midihame Zara, sininen silkkitoppi second hand, pillerilaukku & Other Stories, sandaalit Zara, aurinkolasit Weekday, sormus & Other Stories, huulipuna Yves Rocher (saatu blogin kautta)






Photos: Jenni Rotonen / Pupulandia
Tags: Aurinkolasit & silmälasit, Huulipuna, kengät, laukut, Löydöt, Päivän asut, Päivän tyyli, suomalaiset suunnittelijat, uutta vaatekaapissa
Categorised in: Muoti