Working girl
14 48
Ehdin viime viikolla juuri ennen viikonloppuisia lumikuuroja intoilla vielä keväisistä tunnelmista kepeissä pikkukengissä ja ilman takkia. Olipa ihanaa päästä vilauttamaan vähän melkein paljaita nilkkojakin, kun sää hetkeksi lämpeni riittävästi. Nyt taidan pitää taas takin visusti päällä ja nilkat suojassa viimalta, vaikka aurinko keväisesti paistaakin. Näiden asukuvien myötä pääsen myös vilauttamaan toisen laukuista, jotka sain valita omakseni 2OR+BYYATin kauniista kevätmallistosta.

En ole tosi pitkään aikaan käyttänyt bleiseriä ja nyt tuli jostain syystä sellainen bleiseri-fiilis. Puin tällä kertaa bleiserin kanssa skarpin mutta naisellisen silkkipaidan ja siniset perusfarkut. Koska kaipasin tosi simppeliä tyyliä, jätin korut ja muut kikkailut pois ja puin jalkaan matalat herrainkengät. Nuo ihanat ”pitsikuvioidut” kengät löysin jokin aika sitten Samujin sample salesta. Ja ne olivatkin aika kiva löytö, sillä jos ymmärsin oikein, niin ne ovat protomalli eli ei ole varmuutta ovatko ne edes menossa tuotantoon. Voi siis hyvinkin olla, että minulla on uniikit Samuji-tossut. :)

Kenkien pitsi-teema toistui hauskasti sukissa ja clutchissa. Voitteko uskoa, että nuo kyseiset pitsisukat ovat jostain yli 20 vuoden takaa. Olen siis käyttänyt niitä joskus lapsena ja koska jalkani ei ikinä kasvanut tätä suuremmaksi, ne mahtuvat yhä. Lapsena inhosin sitä, miltä tuo pitsi tuntui jalassa, joten sukkia ei tullut silloin kamalasti käytettyä. No en niitä kyllä kovin usein käytä nytkään, mutta pitsinen pilkahdus housun lahkeen ja kengän välistä on kyllä hauska tapa piristää arkityyliä.

Ja tosiaan, nyt esittelyyn pääsee myös tuo 2OR+BYYATin sievä clutch. Oli tosi vaikeaa valita kaikista niistä kivoista väreistä se mieluisin, enkä ollut aluksi ollenkaan kiinnostunut tuosta ruskeasta. Mutta jotenkin innostuin siitä koko ajan enemmän, kun sovittelin sitä käsipuoleen ja nyt olen tosi tyytyväinen valintaani. Klassinen sävy sopii mahtavasti juuri tällaisten ajattomien asukokonaisuuksien kanssa.

Unohdin aluksi hiukset nutturalle, vaikka niiden oli tarkoitus olla auki. Kyllä kokonaisuus nutturankin kanssa toimi, mutta minun makuuni asiallisesta bleiseri-lookista nutturan kera tuli vähän liiankin asiallinen, joten hoksasin jossain vaiheessa avata tukan ja antaa sen hulmuta tuulessa. Heti tuli vähän rennompi fiilis koko asuun. Sitten kun olisi vielä ollut tarraharja matkassa, niin olisi saanut nuo ylimääräiset nöyhdät bleiseristä irti. Huomaa, että talvitakin alla on pidetty pörröisiä neuleita, kun kaikki mustat vaatteet ovat täynnä tuota pientä nukkaa, aargh! :D

Bleiseri Mallimari / second hand, silkkipaita H&M, farkut Lindex, herrainkengät Samuji, clutch 2OR+BYYAT (saatu blogin kautta), tähtisormus Pernille Corydon (saatu blogin kautta), huulipuna Diego Dalla Palma (sävy 55)







Photos: Wikke / Luukku
Tags: asusteet, Päivän asut, Päivän tyyli, uutta vaatekaapissa
Categorised in: Muoti