Syvänpunaista ja yksi tiikeri
9 62
Eilen oli jälleen aika huollattaa kynsiä ja olin alun perin miettinyt, että ottaisin vähän kuin kannanottona näitä pian alkavia Olympialaisia varten sateenkaarikynnet. Jotenkin siellä kynsihoitajan tuolissa mieli kuitenkin muuttui – en kertakaikkiaan näe itseäni sateenkaarikynsissä, ainakaan tähän vuodenaikaan, kun lempparivärejäni ovat juuri nyt tummanvihreä, tummanpunainen, tummansininen, jne. Niinpä suunnitelmat muuttuivat viime minuuteilla ja päätin lähteä helmikuuhun ihan toisen värisenä. Ajatus sieltä taustalla on kuitenkin edelleen sama: sateenkaariliput siis liehuvat, eivät vain minun kynsissäni.
Rakastin yli kaiken viime kesän tummanpunaisia kynsiä, jotka muuten taisivat olla myös suuren osan teistä lempparit, kun kyselin vuoden vaihteessa suosikkejanne vuoden kynsityyleistä. Joskus yksinkertaisin on kauneinta ja jotenkin viime aikoina olen jatkuvasti ihastellut muiden kynsissä tuollaisia tummanpunaisia sävyjä. Kävimme ystäväni kanssa viikonloppuna Tukholmassa pedikyyrissä ja varpaankynsiini valitsin juuri sellaista herkullista oikein syvää punaista, ja nyt kieltämättä houkutti matchata sormet varpaisiin. Ja niin sitten lopulta tein. Eroa viime kesän kynsiin näissä uusissa on vielä astetta syvempi sävy, joka näyttää sopivassa valossa lähes mustalta, vaikka on siis todella tumma punainen.

Jotain jekkua näihinkin kynsiin piti silti keksiä… Jos viime tammikuussa kynsissäni seikkailivat minttupantterit, niin tällä kertaa yhteen kynteen loikkasi tiikeri. Tiikerikuosi on tosin kynnessä varsin hillitty näky, sillä tumman hopeanhohtoisella Konadilla toteutettu koristus näkyy juuri sillä lailla sopivasti, kun valo osuu siihen. Olen muuten huolestuttavasti alkanut tässä viimeisen vuoden-puolentoista aikana syttyä eläinkuoseille. Liekö tähänkin tiikeri-ideaan inspiraatio syntyi Tukholmassa bongaamiini kreisikenkiin, joista kyselin mielipiteitä eilen Instagramin puolella. Joka tapauksessa, kyllä nämä tuhat kertaa enemmän minulta näyttävät näin talvisena hetkenä kuin ne sateenkaaret olisivat näyttäneet.
PS. Onko muuten muilla samaa ongelmaa tähän vuoden aikaan, että kädet kuivuvat kuin korput, vaikka rasvaisi koko ajan? :/ Kuvista näkee, että kuivat ovat kuin mitkä, vaikka käsirasvalla on läträtty viime päivinä enemmän kuin laki sallii. Kai tämä kohta helpottaa, kun pakkaset rauhoittuvat.
Kynnet minulle sponsoroi Bio Sculpture.

Tags: kauneus, kynnet, Muu kauneus
Categorised in: Kauneus