18/10/13

Sadepäivän punaiset piristykset

13 48 PA165990.JPG

Heräsin tänä aamuna sateen ropinaan ikkunalautaa vasten, tai oikeammin vettä tuli sellaisella voimalla, että ikkunan takana vain kohisi. Vaikka sadesäässäkin on omanlaistaan romantiikkaa, siihen harmaaseen ja vetiseen näkyyn herääminen harvoin on lemppariasioitani. Helsingissä tulee siis vettä taivaan täydeltä, mutta päätin, etten anna tympeän sään lannistaa. Sen sijaan kokosin tähän pari piristävää juttua, jotka olen viime päivinä ikuistanut kuviin. :) Ja haastan teidät keksimään kommenttiboksiin jonkun kivan jutun tästä viikosta (tai useammankin)! Bring it on!

Omalle listalleni tällä viikolla ovat päässeet esimerkiksi nämä jutut (joista yllättävän moneen liittyy punainen väri):

  • Marianne-karkin väriset neilikat
  • suloinen Frankie Magazine, joka tupsahti eilen postiluukusta
  • maailman paras tomaattikeitto, jonka hotkaisin lounaalla eilen parempiin suihin kahvila Fleuristessa
  • sympaattinen sydän-graffiti, jonka bongasin harmaana päivänä talon seinästä
  • tietysti se ihana tarjoilija ja porkkanaleivos Kiasman kahvilassa
  • ystävä, joka tulee väkisin kylään, kun kuulee puhelimessa äänestäni, että minulla on vähän surkea päivä <3
  • kirkkaanpunainen huulipuna – se piristää ensin naaman ja sitten mielen, kun katsoo peiliin
PA165996.JPGPA165992.JPG PA176012.JPG PA176017.JPGPA155980.JPG

Photos: Jenni Rotonen / Pupulandia

Tags: , , , , ,

Categorised in: Elämä

13 kommenttia

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

  • liisulii

    Eilen oli kurja ilma ja töissäkin oli vähän kurja päivä. Mutta suoraan töistä hierojalle, kotiin arnoldsin kautta ja kotisohvalla nautitun ison maitosuklaadonitsin ja minttukaakaon jälkeen vielä saunan lauteille, niin johan elämä hymyili :)

  • MinttuNörtti

    1. Kissa laittoi eilen molemmat tassunsa miehen tohveliin ja näytti hassulta.

    2. Kiipesin eilen mulle vaikean reitin ylös asti, kun oltiin seinäkiipeilemässä.

    3. Mentiin tänään aamulla työkaverin kanssa sovitusti aamulenkille, vaikka satoi. 

    Alkuviikosta en muista enää mitään, kun siitä on niin pitkä aika. :)

     

  • nupsi

    Voi tykkään keksiä tällaisia juttuja, olen ottanut tavaksi illalla ainakin mielessä listata päivän kivat pienet asiat. Minulla lista tältä viikolta olisi seuraava:

    -Se kun ”tutustuin” naapurin pieneen koiranpentuun, ja se nuoli minun käsiä niin iloisesti. Tutustuin myös siihen naapuriin. :D
    -Iltalenkki ensilumessa, kun ilma oli niin raikasta.
    -Filmikameralla kuvaaminen
    -Se kun kiva poika halusi välttämättä nostaa minun laukut junassa ja toinen mukava antoi tietä bussiin mennessä.
    -Se kun tuntematon tyttö tuli kysymään mistä olen kivan värikkään huivini ostanut ja samana päivänä luennon jälkeen toinen tyttö tuli kysymään mistä olen kalenterini hankkinut (frankie! ;D)

    Varsin ihana viikko siis. :–)

  • Kukka

    Ostin eilen juuri samanvärisiä neilikoita synttärilahjaksi Mari-Annelle ja nyt vasta tajusin että nehän oli mariannen värisiä! :))

  • Ennu

    Olen etelä-Ranskassa vaihdossa ja täällä kaukana kotoa olen huomannut, että pienistä asioista osaa iloita enemmän kuin Suomessa, mutta samalla myös monia ihan hölmöjä asioita kaipaa Suomessa. Nämä eivät kyllä ole sadepäivän, vaan oikeen aurinkoisen ja lämpimän viikon piristyksiä :)

    -Maksoin maanantaina ranskalaisen tytön bussimatkan, koska hänellä ei ollut käteistä. Hän osoittautui oikein mukavaksi tapaukseksi ja nyt olemmekin menossa kahville, joten toivottavasti sain tämän pienen sattuman takia uuden ystävän!
    – Paljon stressaamani esitelmä ranskaksi oli eilen ja omien pelkojen voittaminen tuntuu aina yhtä hyvältä.
    – Lokakuun puolessa välissä on mahdollista palaa auringossa puistossa.
    – Matkalla asunnoltani yliopistolle on suklaakauppa, jonka edessä on aina nainen jakamassa maistiaisia.
    – Äidin Suomesta lähettämät elovena-pikapuuropussit aamuisin.

  • sarafia

    Ihana Jenni♥ Heräsimme aamulla poikaystävän kanssa lumisateiseen aamuun. Kaikkialla oli niin valoisaa ja hiljaista. Nyt sitä taas muistaa kuinka paljon lumi vaimentaa ääniä. Söimme aamupalalla pitkään kynttilän valossa. En ollut yhtään valmistautunut talven tuloon. Vastahan sitä tarkeni collarilla! Mutta nyt kun katson ulos ja on valkoista, sanon: ”Tervetuloa talvi. Kiva kun tulit. ”

  • Salsa

    Kivoja asioita pitäisi listata päivittäin, se luo sellaisen mukavan positiivisuuden kierteen :) Tällä viikolla itseäni ovat ilahduttaneet ja piristäneet

    -isäni lähettämä postikortti Prahasta
    -keltaiset vaahteranoksat maljakossa
    -äidin tekemä mustaherukkamehu
    -itse neulomani villahuivit talven varalle
    -ihana auringonpaiste, joka nyt välillä pilkistää pilvien välistä

  • Minä vain

    1. Pääsen tänään taas viikon tauon jälkeen rentoutumaan saunaan, ihan yksin. <3
    2. Poikaystävä tulee huomenna luokseni. <3<3
    3. Äidin tekemä mustaviinimarjamehu on ihanaa.
    4. Maljakossa olevat maksaruohot piristävät mieltä.
    5. Tänään tulee Vain elämää; pakko katsoa!
    6. Vaikka käy kova tuuli, aurinko paistelee ihanasti. :)

  • sarppa

    Huh! Luen blogiasi lähes päivittäin, mutta jostain syystä kommentointi on jäänyt. Siksipä nyt kunnostaudun ja kommentoin, sillä munkin keittiönpöytää koristavan marianne-neilikat (vaikkakin kuihtumaan päin ne neilikat) :) Kiitos ihanan positiivisesta blogistasi! Aina kun ei ole niin helppoa itse pysyä niin positiivisena :)
    Mutta tässäpä siis itseäni piristäneet asiat tällä viikolla:
    1. Kipeyden lannistamana ostin uuden kimpun valkoisia neilikoita itselleni
    2. Vihdoinkin aikaa kouluhommille! Ja siivoukselle! Se siitä sairastelusta tai oikeasta lepäämisestä :)
    3. Pitkästä aikaa yhteinen pitkäuninen aamu poikaystävän kanssa.
    4. Cafe artin tuplaespressocafelatte.
    5. Vähän lannistuneena ja surullisena kävelin tänään pyörääni taluttaen ohitse Vanhan suurtorin uudenmaakatua pitkin, kun huomasin seinässä tekstin ”Olet kaunis”. Tilanne piristi yllättävän paljon. Miten sattuikin juuri sillä hetkellä eteeni noinkin kiva ja yllättävä lause ja mikä voima sillä olikaan! Ja toisaalta miksi juuri silloin nostin ikävien ajatusten täyttämän pääni ylös katukivetyksestä kun teksti oli seinään kirjoitettu! AH kiitos sinulle Turun seiniä tuhraava ihana ihminen!

  • masi

    1.Olen saanut nukkua pitkään tällä viikolla!
    2.Vain elämää tulee! =D
    3.Eilen vietettiin pitkästä aikaa kaverien kanssa singstar -lauluiltamaa!
    4.Olen päässyt kaksi kertaa uimaan tällä viikolla, ja monta kertaa saunonut :)
    5.Pienet asiat, kuten auringonpaiste piristävät
    6.Myös vesilätäköissä loikkiminen kumisaappaissa eilen oli ihanan vapauttavaa…

  • .Tiia

    Vietin maanantain kurssilla, josta nautin todella paljon. / Pitkän työpäivän jälkeen mieheni yllätti minut tekemällä minulle maailman parhainta pizzaa. / Pihapuissa lentelevät pullean pörheät pikkulinnut saivat hymyn huulille ja mielen iloiseksi. / Muutenkin koko viikko on ollut yhtä hymyä ja innostuneen jännittynyttä odotusta tulevan Tokion reissun vuoksi. 

  • JuttaElisabet

    – Löysin ensimmäisen duunipätkän, johon suunnata valmistumisen jälkeen.
    – Olen viime aikoina hengaillut ja lähentynyt juuri niiden kavereiden kanssa, joista olen ko kauan ajatellut, että näiden kanssa olisi kiva viettää enemmänkin aikaa.
    – Tulostin graduversion tällä viikolla. Vaikka työ ei ole lähelläkään valmista, sivuja on niin paljon, että sen voisi jo palauttaa, eli kyseessä on varsin paksu liuskanippu jo. Aina aiemmin olen ihmetellyt, miten kukaan osaa kirjoittaa niin laajoja töitä!
    – Sain eilen koko kodin siivottua monen viikon jahkailun jälkeen. Enää ei ahdista sotkuinen koti ja sinne saapuminen.
    – Siivouksen yhteydessä huomasin taloyhtiömme jätekatokseen saapuneet uudet keräysastiat. Ei enää metalli- ja lasiromun säilömistä kotona siihen asti, kunnes muistaa ja jaksaa viedä ne keräykseen!
    – Ihana edessä oleva vapaa viikonloppu, ensimmäinen viikkokausiin! Aion nukku, rentoutua ja nähdä spontaanisti lähellä asuvia kavereita, jos siltä tuntuu! Nyt tuntuu hyvältä istua sohvalla vilttiin kääriytyneenä ylhäisessä yksinäisyydessäni seuranani strereoista tulviva musiikki, sanomalehti ja höyryävä kahvikuppi.
    – Äskeisellä aamiaisella nautitut omasäilömäni maustekurkut ja keksintö tehdä latte mantelimaitoon. Pehmeän makuinen kahvi tuli!
    – Viimeisenä vaan ei vähäisempänä tämän postauksen inspiroimana ostetut mariannekarkkineilikat. Kauniita!

    Tulipas hyvä mieli pelkän listan kirjoittamisesta. Kamalasti iloittavaa, vaikka viime aikoina päälimmäisenä mielessä on ollut huoli ja stressi valmistumisesta, rahasta ja gradusta. Pitää ehdottomasti kokeilla joskus uudestaan!

  • Hosuli

    ystävä, joka tulee väkisin kylään, kun kuulee puhelimessa äänestäni, että minulla on vähän surkea päivä <3

    Minulla on hyvin samantyyppinen ystäväkokemus tältä viikolta. Tosiystävät, voi että, niistä kannattaa pitää kiinni. Sata miljoonaa kiloa kiitollisuutta.

    On ollut aika raskas viikko, ja juuri nyt hyviin asioihin pitää tietoisesti kiinnittää huomiota. Kiitos siis tästä postauksesta.

    Esimerkiksi: aurinko näyttäisi paistavan, asiat eivät ehkä olekaan niin huonosti kuin pelkäsin, olen ehtinyt jutella uusien ja vanhojen kaverien kanssa ja opinnot tuntuvat kiinnostavilta. Hyvä asia on sekin, että asenteeni aika moniin juttuihin on nykyään paljon parempi kuin ennen. On kannattanut harjoitella. :)

Related posts