Päivä alkaa mansikkaleivoksesta
13 56
Varoitus kaikille aamupalansa väliin jättäneille tai muuten vain nälkäisille, koska luvassa on ruokakuvia. ;) Vaikka ihania aamupalaherkkuja ja brunsseja on kivaa tehdä myös itse kotona, on se kyllä melkoista arjen luksusta istahtaa aina toisinaan valmiiksi katettuun pöytään kahvilassa. Aikamoista luksusta on myös se, että aamupalaksi voi syödä vaikka leivoksen, jos siltä tuntuu. Ja viime viikonloppuna minusta tuntui juuri siltä. :D

Kirjoittelin jo joskus vuoden vaihteessa ihan kotinurkilleni perustetusta söpöstä pikku-kulmakahvilasta, joka kantaa nimeä The Exhibitionists. Minikokoinen näyttelytilan, ”kirjaston” ja kahvilan yhdistelmä on sympaattinen ja visuaalisesti kaunis paikka, jonka hurmaava omistajapariskunta on loikannut mainostoimistotyöstä yrittäjyyteen halutessaan toteuttaa haaveensa ikiomasta kahvilasta. Jos ette ole vielä piipahtaneet, niin suosittelen, mikäli satutte olemaan liikkeellä Etu-Töölön suunnalla. :) Nykyään kahvilasta saa myös arkisin lounassalaatteja sekä viikonloppuisin brunssia. Ystäväni testasi herkullisen brunssilautasen, joka tarjoiltiin toivotuksen kera, että mikäli mitään kaipaisi lisää, tarvitsisi vain pyytää. :) Itse kokosin oman ”brunssini” croissantista (kuinkas muuten), ranskalaisesta ruisleivästä smetanalla, suolakurkulla ja hunajalla (tuo oli TODELLA hyvää!) ja mansikkaleivoksesta. Väitän, että päivästä ei voi tulla huono, jos sen aloittaa mansikkaleivoksella. ;) Kokeilkaa vaikka!
PS. Olen käsittänyt, että jostain syystä ainakin joillakin iPad- ja iPhone-käyttäjillä pystykuvat keikahtavat jostain syystä kyljelleen selaimessa. Jos huomaat tällaista, niin huhuilisitko kommenttiosiossa ja kertoisit esimerkiksi, että mitä selainta käytät, niin auttaisi ongelman selvittelyssä! :) Ilmeisesti kyseessä on jonkin Safari-selaimeen liittyvä pulma. Samaa kuvien keikkausta ilmenee myös Pinterestissä ja Facebook-linkeissä, mutta setvitään, missä mahtaa olla vika.



Tags: Ajattelin tänään, I love food, Ruoka & juoma
Categorised in: Yleinen