Treenikassialma: Näytön paikka
2 56
Huhhuhhuh, katsotaan mitä saan jännitykseltäni tänään aikaiseksi. Tänään nimittäin koittaa koko kevään odotettu hetki: Wannabe Ballerinasin kevätshown ensi-ilta. Joudun vieläkin nipistelemään itseäni, että todellako minä olen siellä lavalla muiden mukana, mutta totta se on. :) Nyt pitää keskittyä olemaan pyörtymättä jännityksestä itse showssa, hah. Kertoilin Treenikassialman puolella taakse jääneestä treenikeväästä ja tämän illan tunnelmista, joten lukekaahan koko juttu sieltä. Ja tietysti, pitäkää minulle peukkuja illalla!
Tänään koittaa se hetki, jota on odotettu ja jota varten harjoiteltu koko kevät. Tänä iltana nimittäin Wannabe Ballerinas esiintyy loppuunmyydylle katsomolle kevätshownsa ensi-illassa. Meillä oli eilen kenraaliharjoitukset asujen kera ja tänään on sitten näytön paikka. Olen puoliksi innoissani ja puoliksi kauhuissani.
Moni on kysellyt Wannabe Ballerinasin treeneistä, että miten usein harjoittelemme. Täytyy sanoa, että tämä on aika kovaa sitoutumista vaativa harrastus, sillä määränpäänä on yleensä joka kauden päätteeksi ihan kunnon mittainen show lukuisine esitysbiiseineen. Treeneissä ei voi käydä, milloin sattuu ja miten huvittaa, koska jokainen joukkueeseen tai tiimiin joskus sitoutunut tietää, että yhdenkin hengen poissaolo vaikuttaa koko ryhmään. Se on toki myös hyvä motivaattori, mutta vaatii tanssijoilta paljon, sillä käytännössä suurin osa arki-illoista menee treenatessa. Lisäksi olemme viettäneet tanssisalilla myös lauantaipäivät.
Tags: Muu hyvinvointi, treenikassi
Categorised in: Elämä