Bomberlicious
41 76
Nyt on käynyt niin, että saman tien kun varovasti ja vähän hämmentyneenä intoilin niitä neonvärisiä pilottitakkeja, menin sovittamaan sellaista. En tosin neonväristä, mutta pilottitakkia kuitenkin. ”Minä vain sovitan!” Nämä ovat niitä kuuluisia viimeisiä sanoja ja kohtaloksihan se omallakin kohdalla koitui. Olimme kuvaamassa Galleria Esplanadissa tulevaa katalogia varten muutamia juttuja ja siinä kuvausten tiimellyksessä tartuin Filippa K:n liikkeessä mustaan bomberiin – ja hitto vie, se oli ihan täydellinen! Kontrasti valkoisen silkkipaidan, punaisten huulten ja mustan pilotin välillä oli jokseenkin huikea. Minua nauratti eräs edelliseen pilottipostaukseen tullut kommentti, jossa todettiin näin: Luulen että sinun yleisellä tyylilläsi voit pukeutua vaikka mustaan oranssivuoriseen pilottiin maastokuvioisten reisitaskuhousujen ja maihareiden kanssa, eikä sinua silti sekoitettaisi ääriryhmiin. :D Tuumasin, että tuon kommentin jälkeen uskaltaisin ehkä harkita jotakin muutakin kuin neonväristä bomberia.

Ne neonväriset pilottitakit ovat todella hauskan näköisiä, mutta huomasin miettiväni, että mihin sellaisen oikein voisi yhdistä. Neonvärit ovat näppäriä asusteissa ja yksityiskohdissa, mutta suurina pintoina koen ne ainakin itse vähän hankalammiksi, varsinkin kun on kyse päällysvaatteesta. Ja onhan musta aina musta – se sopii kaiken kanssa. Filippa K:n takkeja on saatavilla myös tummansinisinä ja oliivinvihreinä, mutta musta tuntui niistä parhaalta vaihtoehdolta. Tumma sininen on niin lähellä mustaa ja musta on sitten kuitenkin ehkä monikäyttöisempi. Vihreä olisi kaunis ja se on ilmeisesti nyt ollut juuri se suurin hittiväri, mutta kokoja ei enää ollut ja sävy oli jotenkin tummuusasteeltaan liian lähellä hiuksiani, mikä tuntui tekevän kokonaisuudesta aika valjun. Eikä siitä vihreästä olisi ollut oikeaa kokoakaan enää. Mustalla siis mentiin.

Olimme tehneet ne kuvaukset valmiiksi, kun huomasin, että se takki yhä kaiveli minua. Myyjä oli myös maininnut, että kyseiset takit ovat menneet niin kovaa kyytiä kaupaksi, että ne ovat kertakaikkiaan lopussa ihan joka paikasta, edes Filippa K:n varastolla Ruotsissa ei ole enää enempää, joten jos tuollaisen mielii hankkia omakseen, päätös kannattaa tehdä melko pian. Päätökseni olin jo tehnyt, nyt vatvoin enää kahden eri koon välillä, mutta sekin ratkesi sovittelemalla. Enpä olisi itsekään ihan heti uskonut pilottitakkia, mutta tässä sitä ollaan. :) Tykkään takissa erityisesti noista ruusukultaisista yksityiskohdista, vetskareista ja neppareista. Malli on kivan naisellinen ja vuori musta. Mikä yllätti minut, niin takki vaikuttaa tosi lämpimältä, vaikkei olekaan kovin paksu. Mietin, että tämä on varmaan aika hyvä sellainen välikausitakki tai sitten talvellakin voisi käyttää esimerkiksi ohuemman takin alla.

Kaupungilta kotiin päästyäni yritin löytää kuvaa takista jostain ja siinä sivussa sain todeta, että myyjä tosiaan oli oikeassa: bomber on myyty loppuun ihan joka paikasta. Jos joku tähän nyt suunnattomasti ihastui, niin siellä Filippa K:n omassa liikkeessä oli vielä kaikkia värejä ja aika hyvin kokoja jäljellä toissapäivänä. Lisäksi huomasin, että ainakin Stockmannin verkkokaupassa oli vielä tummansinistä ja vihreää väriä sekä melkein kaikkia kokoja. Toki tällaisia löytää varmasti muualtakin ja sellainen ihan perinteinen pilotti voi olla paljon edullisempi, mutta pikainen googlettelu ei tuottanut kovin hyviä tuloksia. Sellaisia klassisia bombereita ei oikein tuntunut löytyvän naisten kokoa, tosin suuri lasten koko voisi hyvin mennä pienelle naisellekin. :) Itse kyllä arkailisin ehkä asioida alan liikkeissä, mutta tosiaan, kyllä näitä varmasti muualtakin saa kuin Filippa K:lta. Mutta mitenkäs on? Kuka muu liittyy meikäläisen bomber-jengiin? :D
PS. Piti vielä huikata, että Filippa K:lla avautuu muuten maanantaina 11.2.2013 Galleria Esplanadiin miesten pop up -kauppa eli tiedoksi tämä kaikille miekkosille! :) Putiikki on auki huhtikuun loppuun asti eli jos Filippa K:sta tykkäätte, kannattaa käydä kurkkimassa.



Tags: Muu hyvinvointi, Päivän asut, Shoppailuvinkit, suunnittelijat, uutta vaatekaapissa